Kui oled kunagi puudust tundnud rahulikust unest, tead kindlasti kuidas rahulik ning sügav uni mõjutab igapäevast elukvaliteeti. Une puudus või üleküllus kipub varem või hiljem kas või ajutiselt mõjutama pea igatüht.

Kuigi rahuliku une taastamine tundub esmapilgul võimatu, on rahulik uni keha loomupärane oskus, ning kõik kes on valmis pisutki pigutama, magavad rahulikult ning ärkavad hommikul värske ning energiast pakatavana. Selleks piisab vaid mõnest lihtsast elustiili muudatusest, hingamisharjutusest või lõdvestavast joogaasendist.

Alusta algusest, loo omale ise magamamineku rutiin.

Esimene ja lihtsaim asi, mida ette võtta on tunnetada oma keha ning leida sobiv uinumise aeg. Meil kõigil on see olemas. Nii nagu meil on olemas vajadus puhata, on meis olemas ka uinumise ja ärkamise mehhanism. Kui sul on aga juba uinumisega probleeme, siis ilmselt sa seda kohe ei tunneta. Seepärast pead valima selle aja teadlikult ning mõnda aega sellest kinni pidama. Seejärel lõpeta söömine vähemalt kaks tundi enne oma uinumise aega. Lülita pool tundi enne voodisse minekut välja kõik elektroonilised seadmed. Nii annad oma kehale aegsasti teada, et rahulik uni võib saabuda.

Sea ennast mugavalt ja soojalt sisse

Magamamineku hetkel pead sa ennast tundma mugavalt nagu beebi ema süles. Sind võib ümbritseda pisut jahedam õhk aga tekk olgu mugav ning voodi pehme. Võid alati soojema tunde tekitamiseks juua enne uinumise aega ühe sooja taimetee või siis võtta sooja vanni. Kui plaanid teha mõne joogaharjutuse, siis hoia samuti soojad abivahendid nagu tekk või soojad sokid enda läheduses. Ühesõnaga pööra teadlikult tähelepanu väljast sisse ning kuula oma keha. Katseta ning uuri ennast lähemalt, kindlasti avastad midagi, mida just sinu keha tegelikult vajab, et rahuneda ning häälestuda puhkuseks.

Mediteeri

On kümneid, võib olla isegi sadu uuringuid ning katseid, mis tõestavad mediteerimise positiivset mõju meie une kvaliteedile ja pikkusele.

Meditatatsioon on suurepärane abivahend uneprobleemide lahendamiseks

Mediteeri väheamalt 10-15 minutit vahetult enne magama minekut ning alustades pea meeles, ka 10 sekundit on parem kui mitte midagi. Anna endale aega rutiiniga harjuda ning peagi märkad, kuidas sinu meeled rahunevad ja uinumine muutub lihtsamaks.

Masseeri enda pinges muskleid

Lihtne massaaž oma pinges kehale on lõdvestav. See ei ole mingi raketiteadus, kasuta lihtsalt oma intuitsiooni. Kindlasti on hea keskenduda oma pea, kaela, näo ning käte piirkonnale. Kui vähegi võimalik, siis kasuta orgaanilist seesami õli. Võid alati kasutada ka kellegi abi, aga pea meeles, et rahulik uni eeldab pigem rahulikku ning pehmet masaaži. Kui soovid midagi iidsemat siis, interneti avarustes leidub ridamisi erinevaid tehnikaid. Üks sellistest on Ayurveda Abhyanga. Viimane on eriti hea just vihmasel või talvisel perioodil.

Võta aega varakult uinuda

Tavapäraselt öeldakse, et meie keha vajab puhkust kaheksa tundi, kuid samavõrd oluline kui une pikkus, on aeg, millal me uinume. Iidsed praktikad nagu jooga ja ajurveeda räägivad, et meie keha ideaalne ärkamise aeg on kella viie ajal hommikul. Kui uinuda südaööl ja ärgata kella kaheksa ajal (mis on ajurveeda õpetustest nn. “kapa” aeg) tunneme ennast pigem unisena. Kui aga uinuda kümne paiku õhtul ning ärgata kuue ajal (mis on ajurveedas “vata” aeg) oleme märksa erksamad. Ideaalis võiksid alustada ettevalmistusi magamaminekuks õhtul kella kuue ja kümne vahel ning minna magama kümne ajal (mis on ajurveedas “pitta” aeg). Varajane ärkamine jooga kultuuris on seotud samuti energiaga meie kehas ming meid ümbritsevas universumis, täpsemalt maa energeetilise taseme ning sagedusega.

Vata aeg: 2 – 6 hommikul ja õhtul. Pitta aeg: 10 – 2 päeval ja öösel. Kapha aeg: 6 -10 hommikul ja õhtul.

Pea päevikut

Väga hea ning kasulik on võta aega oma mõtete ja tunnetega tegelemiseks. Igapäevane päeviku pidamine on suurepärane võimalus enne magamaminekut mõelda ära kõik mõtted ning võtta kokku möödunud päev või panna valmis plaan juba peagi algavaks järgmiseks päevaks. Päevikut pidades saad rahuneda, vabastada meeled muremõtetest, või mis tahes muudest korduvatest mõtetest.

Venita ennast

Mõned lihtsad liigutused võivad teha imet! Näiteks järgmine venitusharjutus sobib ideaalselt enne magamaminekut. See lõdvestab ja loob soodsa pinnase, kuhu rahulik uni saab rõõmuga tulla.

Lamades selili pinguta ja venita oma muskleid peast kuni varvasteni. Siruta oma jalalabasid ja varbaid, ning siis kõverda varbaid. Korda sama veel paar korda. Lõdvesta kogu keha hetkeks. Seejärel tõsta parem käsi üle pea ja siruta välja vastas jalg. Pinguta õrnalt parema käe ja vasaku jala muskleid kolm korda. Vaheta poolt ning korda harjutust. Pane käed enda ümber ning kallista ennast nii kõvasti, et õlad liiguksid teineteise suunas. Hoia seda asendit 3 sekundit. Vaheta käsi nii, et kui enne oli pealmine parem, siis nüüd on vasak ning korda harjutust. Masseri pöialdega oma kulme nii et sõrmed on juustepiiril. Liigu sõrmedega seestpoolt väljapoole. Lõdvestu teadlikult ning täielikult.

Ole enda vastu lahke ning õrn. Võta aega ning märka, kuidas iga korraga seda harjutust tehes sinus midagi muutub. Teadlik tähelepanu koondamine endasse aitab ka sinu meeltel rahuneda.

Praktiseeri pranayaamasid

Hingamine on võti meie alateadvusse, sellega võid teha imet. Iidsed joogid nimetasid hingamisharjutusi pranayaamadeks. Vali endale mõni uinumist soodustav või lihtsalt keha puhkereziimile häälestav pranayaama ning praktiseeri seda enne magamaminekut. Või siis hinga lihtsalt sügavalt ning aeglaselt, hoides oma tähelepanu koguaeg õhu liikumisel. Jälgi näiteks, et hingad välja kaks korda kauem kui sisse. See aeglustab südame tööd ning häälestab organismi puhkereziimile.

Painuta ennast ette

Tee kriyasid või üksikuid asanaid, mis sisaldavad just ette painutusi. Nii vabastad oma seljast, õlgadest ning kaelast pingeid. Samuti aitavab sellised joogapraktikad enne magaminekut eriti efektiivselt meie kehal vabaneda toksiinidest või lihtsalt liigsetest või ebavajalikest ainetest.

Kasuta erinevaid ravimtaimi

Enne kui sirutad käe kaasaegse meditsiini poole, proovi meid ümbritsevas looduses leiduvaid võimalusi. Võid alati ise korjata und soodustavaid taimi, või siis osta neist loodud toidulisandeid. Kuigi nii nende manustamisel kui ka kaasaegse meditsiini loodu tarbimisel on kindlasti kasulik pidada nõu asjatundjatega. Peamised ravimtaimed, mida kasutatakse rahustavates preparaatides, on palderjan, veiste-südamerohi, kannatuslill, meliss ja humal. Neid kasutatakse preparaatides nii omaette kui omavahel kombineerides, nii tablettide kui ka teedena, mõnda ka tilkadena.

Lõõgastu koos Nidra jogaga

Nidra jooga ehk jooga uni on iidne sügavalt lõdvestav joogapraktika nii füüsilisele kehale kui ka meeltele. Jooga Nidra tasakaalustab nii sümpaatilist kui ka parasümpaatilist närvisüsteemi, lõdvestab ja vabastab lihaseid pingetest, vähendab aju aktiivsust ja tasakaalustab aju vasakut ning paremat poolt. Seda kutsutakse vahel ka teadvel magamiseks, kuna selle protsessi käigus viiakse keha väga sügavasse lõdvestusse, või siis puhkeseisundisse ilma, et me uinuksime. See teeb selle kasutamise muidugi keeruliseks, kuid juhendamise või regulaarse praktiseerimise abil on võimalik see ideaalne puhkeseisund siiski saavutada. Alustamiseks kasuta mõnd video versiooni, mille leiad näiteks youtube kanalist otsisõnaga “Yoga Nidra”. Juhendamise abil on sul lihtsam õppida oma keha täieliku lõdvestamist, hoides oma meeled ärkvel. Jooga Nidra võib olla küll nendest nippidest üks keerukamaid, kuid uskuge see on seda pühendumist väärt. Tuues endasse selle lõdvestuse ning hoides ennast teadvel saavutad midagi, mida ei asenda ükski tedvuseta uni.

Pildi allikas: shutterstock.com

Loomulikult on olemas ka keerulisemaid olukordi, kuid enamasti on küsimus lihtsalt meie igapäevastes harjumustes ehk elustiilis. Kui sulle tundub, et ükski nendest nippidest ei mõju, siis tasub kindlasti nõu pidada asjatundjatega erinevatest valdkondadest.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi