Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) on praeguseks keelanud oma töötajatel töötelefonides ülipopulaarse äpi TikTok kasutamise ning soovitab kuhjuvate tõendite toel kõigil enne mõelda, kui kõnealune äpp nutiseadmesse laaditakse, kirjutab ERR-i uudisteportaal.
RIA-le kuuluvates telefonides on kogu maailmas tohutult populaarseks muutunud TikTok keelatud alates juuni lõpust.
Otsusest teavitati ka teiste riigiametite ja ministeeriumite IT-osakondi, kuid keelamise otsuse peavad asutused ise tegema.
“Keelamise otsuse võtsime vastu kohe, kui jaanilaupäeval sellises keskkonnas nagu Boredpanda kaks Leedu ajakirjanikku jagasid uudislugu sellest, et TikToki näol on tegu pigem andmeid koguva rakendusega, mille fassaadiks on sotsiaalmeedia,” ütles ERR-ile RIA küberintsidentide käsitlemise osakonna (CERT-EE) juht Tõnu Tammer.
Leedukate artikkel põhines ühel kasutajal nimega Bangorlol, kes enda väitel oli teinud selgeks, kuidas TikTok on üles ehitatud ning kes soovitas seejärel tungivalt kõigil TikToki kasutamisest loobuda, viidates varjatud andmete kogumisele äpi poolt ja selle seotusele Hiina valitsusega.
Boredpanda artikkel on paljudest, kus viidatakse TikTokiga seotud ohtudele. Näiteks Wall Street Journal kirjutas augustis, et TikTok on seni vilistanud Google`i 2015. aastal kehtestatud reeglitele, mille järgi on kasutajate tehnoloogiline jälgimine keelatud. Artiklis viidati telefonide MAC-aadressidele (Media Access Contol, eesti keeles meediumipöörduse juhtimise aadress), mille järgi on võimalik kasutajat üheselt tuvastada ning mida kasutaja üldjuhul ise muuta ei saa.
“See oli Google`i poolt keelatud juba 2015. Kolm aastat pärast seda tuli TikTok välja ja algusest peale eiras keeldu ja läks seda teed, et kogus andmeid, mida Google on tegelikult keelanud koguda,” märkis Tammer.