Jaapani uus peaminister Yoshihide Suga lubas kolmapäeval koroonaviiruse kontrolli alla võtta ja käivitada langusesse läinud majandus.
Pärast peaministriks nimetamist Jaapani parlamendis rõhutas Suga kolmapäeval, et tegemist on järjepidevusel põhineva valitsusega, mis jätkab kauaaegse peaministri Shinzō Abe poliitikat.
Küsimusele oma mandaadi kinnitamisest ennetähtaegsete valimistega Suga otsest vastust ei andnud. Ta osutas, et kõigepealt ootab ühiskond pandeemia haldamist ja majanduse taastamist.
Suga ei peatunud kuigi palju poliitilisel ideoloogial ega välispoliitilistel eesmärkidel, küll aga lubas valitsuse digitaalsemaks muuta ning teha haldusreformiga lõpp “bürokraatlikele silotornidele”.
Uus peaminister ütles, et tahab jätkata tugevaid sidemeid Washingtoniga ning stabiilseid suhteid Hiina ja Venemaaga.
Üksikasju ta siin ei avaldanud, minnes mööda ka pingetest Lõuna-Koreaga ning kaitsepoliitika strateegilisest küsimustest seoses Põhja-Koreaga.
71-aastane Suga on olnud poliitikas aastakümneid, täites viimati peaministri kabinetijuhi rolli, kus ta oli nii valitsuspoliitika elluviimise tagaja kui ka kõneisik.
Abe pikaajalise nõuniku ja parema käena kinnitas Suga, et teda motiveerib soov eelkäija poliitikat jätkata.
Ka uus kabinet on täis Abe ajastust tuttavaid poliitikuid ning uueks kaitseministriks on tõusnud Shinzō Abe noorem kasuvend.
Ehkki Suga võit parlamendis oli valitsevate liberaaldemokraatide toel kindel, ei ennustata talle valitsemiseks kerget aega. Majanduse ja koroonaviiruse kõrval tuleb Jaapanil tegeleda edasi lükatud olümpiamängudega ning pikaajalises vaates kahaneva rahvastikuga.
Keerukad välispoliitilised küsimused on seotud Hiinaga ning Hongkongi staatusega.
Kui Abe jaoks oli välispoliitika selge prioriteet, siis Suga on hoopis enam harjunud siluma suhteid ministrite vahel ning lahendama bürokraatlikke takistusi.
Valitsuskabineti järjepidevus avaldub selgesti välisminister Toshimitsu Motegi ning rahandusminister Taro Aso jätkamises.
Uues valitsuses on kaks naist – justiitsminister ja olümpiaminister. Abe kabinetis oli naisi kolm.
Kaheksa aastat peaministri ametit pidanud Abe jätkab parlamendiliikmena. Samuti on viidatud võimalusele, et ta võib võtta enda kanda diplomaatilisi ülesandeid.