Katus on hoone äärmiselt tähtis osa ning selle vahetamine võib tunduda esmapilgul väga keeruline. Millist katusematerjali eelistada? Mis veel katusevahetusega kaasneb? Kui palju see kõik maksma läheb? Nõu annab teraskatuste tootja ja müüja Ruukki Products AS turunduskoordinaator Getlin Rohtla.
Kui majaomanikul on tekkinud vajadus katust vahetada, on hea teada, et katuse paigaldamiseks ükskõik millisel aastaajal pole tehnoloogiliselt piiranguid. Järgmiseks tuleks teha valik, millist katusekatet eelistada, sest sellest olenevad katusekonstruktsioone kaitsva aluskatte paigaldus ning konstruktsioonide tugevus. Rääkides eterniit-, kivi- või teraskatusest, on suur eelis teraskatusel, mis kaalub vaid umbes 4,5 kg ruutmeetri kohta ehk näiteks kivikatusest ligi 10 korda vähem. Tänu sellele ei pea kandekonstruktsioonid olema nii tugevad, roovmaterjali kulu on väiksem, töö võtab vähem aega ning paigaldaminegi lihtsam. Seega võib olla võimalik, et konstruktsioonide tugevusarvutuse tulemusena ei ole mõtekas senist kivikatust asendada enam mitte kivide, vaid kergema alternatiiviga.
Katuse vastupidavuse oluline tegur on materjali poorsus. Terasleht ei ima vastupidiselt eterniidile ja kivile niiskust ning ei murene ega pragune temperatuuri kõikudes. Ka talvine lumi libiseb oma raskuse toimel ise mööda siledat katust alla. Ruukki katustel on kuni 50-aastane tehniline garantii, kuid õige ja regulaarse hoolduse korral võib katus kesta ka sada aastat. Kuigi katuseehitust peetakse traditsiooniliseks valdkonnaks, kus muutuseid toimub harva, on Ruukki võtnud endale eesmärgiks arendada pidevalt uusi innovatiivseid tooteid ning tulla turule arendustega, mille peale konkurendid pole tulnudki.
Ühe uusima tootena võib nimetada kõige populaarsema katuseprofiili Classic edasiarendust – elegantse stiiliga Ruukki Classic M. Tänu pikisuunalisele mikroprofileeringule on kogu profiilpaani ulatuses visuaalselt sirgemad ja puhtamad jooned, mis annab katusele minimalistliku ja väga erineva arhitektuuriga hoonetele sobiva väljanägemise. Classic M profiilile on iseloomulikud pikisuunalised korrapärased valtsühendused ning viimistletud lõpptulemus on nähtavate kruvideta ja räästavaltsiga. Unikaalne lukustussüsteem võimaldab profiili paigaldada madala kaldega katustele. Materjal on väga vastupidav kulumisele ja ilmastikumõjudele, kuna seda toodetakse turu kõige paremast kvaliteediklassist Ruukki 50 Plus. Kuna kõik materjalis olevad pinged on elimineeritud, summutab Classic M ka väga efektiivselt müra.
Müüdid teraskatuse kolisemise kohta tekivad tihtipeale just valest paigaldusmeetodist. Tihti satume olukorda, kus ehitajad pöörduvad tootja poole murega odavamatest lahendustest, mis siiani turul eksisteerivad. Nõrgemad lukusüsteemid, mille kinnitus pole nii usaldusväärne, annavad tugevamate tuulte korral alla ja halvimal juhul rebitakse kogu katus roovituse küljest lahti. Lisaks on olemas ka teravate külgedega lukud, mis tuulte, lumekoormuse, soojuspaisumise ja muude mõjude tõttu on kui noad, kriimustades katuse pinnakatet. Samuti hakkab sellistel katustel lukusüsteemi juurest juba peatselt roostetama. Ruukki Classic profiile saab usaldada iga ilmaga. Kusjuures tähelepanu tuleks pöörata ka katuseprofiili kasulikule laiusele – mida laiem profiil, seda nõrgem lukusüsteem ja ühtlasi rohkem müra. Loomulikult pakub koduomanikele huvi, milline on katuse renoveerimiskulu, kuid paraku ei saa katustele „standard”-silte külge panna, sest iga maja, iga katus ja iga projekt on täiesti erinevad. Seetõttu läheneb Ruukki alati igale hoonele projektipõhiselt ja hindab iga katuse eraldi üle, et vältida ebameeldivusi, kui projekti käigus peaksid tekkima ootamatud lisakulud näiteks seoses konstruktsioonide, läbiviikude või turvatoodetega.
KATUS OLGU TURVALINE NII ELANIKELE KUI KA KORSTNAPÜHKIJALE!
Turvaline ligipääs katusele tagab südamerahu nii majaomanikule kui ka korstnapühkijale. Juba kolm aastat on koduomanikul seadusest tulenev kohustus tagada ühendusteede ja/ või redeliga juurdepääs korstnale, vastasel juhul ei väljastata uuele ega renoveeritavale ehitisele kasutusluba. Kindlasti on soovitatav katuse turvatooted paigaldada koos katusega, sest see säästab kokkuvõttes nii raha kui ka aega. Redel ja käiguteed tagavad ohutu ligipääsu korstnate, katuseakende ja katuse puhastamiseks või ventilatsiooni läbiviikude ja antennide hooldamiseks.
Turvatoodete paigaldust tuleb arvesse võtta juba katusekattematerjali valimisel. On olemas katusematerjali müüjaid, kes ei taha üldse turvavarustust pakkuda. Nii aga võib pärast paigalduse lõpetamist tulla ette olukordi, kus päästeamet annab teada, et majaomanikul on nõue tagada korstnapühkijale turvaline ligipääs korstnani. Kui on valitud katusekattematerjal, millele turvatooteid paigaldada ei saa, võib maja jääda kasutusloata.
Uue standardi on loonud Ruukki SafeGrip redel, mida võib pidada oma valdkonna teerajajaks. Tänu mehaanilisele pulgapindade karestamisele elimineerib see libisemise riski ja vähendab seega ohtlike olukordade tekkimist, tekitades parema hõõrde jalatsite talla ja redelipulkade vahel. Ruukki SafeGrip annab vabaduse teha hooldus- ja remonditöid ka lumesajus ja vihmaga, sest enam pole ohtu redelipulkadel libiseda. Lisaks on turvalisuse osas olulised lumetõkked. Kitsad ja märkamatud lumetõkked on tõhus viis lume kukkumise tõkestamiseks katuselt, aidates kaitsta lillepeenraid ja takistades lume kukkumist hoone sissepääsude ette. Kukkuv lumi ei hüüa tulles ja seetõttu soovitame lumetõkkeid paigaldada terve hoone perimeetris, et ükski pereliige lume ja jää sulades ohtu ei satuks.
Sama kehtib ka tulekahjude korral, kus evakuatsiooni jaoks on äärmiselt olulised turvaredelid. Katuse turvatooted on ühekordne investeering elukindlustusse. Kui need on olemas, teenib investeering ennast kuhjaga tagasi. Ohutus ja turvalisus on Ruukki üks väärtuseid ning pöörame sellele ka ettevõttesiseselt palju tähelepanu.
Olgu inimesed kontoris, tänaval või katusel – Ruukki tooted peavad pakkuma piisavat turvalisust!
Lähemalt katuse renoveerimisest vaata siit: Ruuki katuse ABC