Suurbritannias on “vägev õitseng” võimalik ka Brexiti-järgse kaubandusleppeta Euroopa Liiduga, kuulutas peaminister Boris Johnson pühapäeval, päev pärast kõnelusi Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga.
Johnson nõustus laupäeval von der Leyeniga peetud videokõnelustes jätkama läbirääkimisi kaubandusleppe üle ja ta ütles BBC-le, et usub kokkuleppe saavutamisse enne EL-ist lõplikku lahkumist 2021. aastal.
Tema sõnul peab aga EL aru saama, et Briti valitsus suhtub väga tõsiselt vajadusse kontrollida ise oma seadusi ja regulatsioone.
See puudutab ka kalanduspoliitikat, lisas Johnson.
Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust jaanuaris, kuid aasta lõpuni kestab üleminekuperiood, mille vältel on riik Euroopa ühisturul. Kui kaubandusleppeni ei jõuta, jätkub kaubandus jaanuarist Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) baastingimustel, mis tähendaks suuri tolle ja muid piiranguid.
Pooled pole jõudnud kokkuleppele, kuidas jagada ligipääsu Briti kalavetele ning säilitada õiglased konkurentsitingimused ja riigiabireeglid.
Kõneluste järjekordne voor lõppes reedel tulemusteta.
Laupäeval vestelnud Johnson ja von der Leyen andsid oma pealäbirääkijatele korralduse teha intensiivselt tööd ja püüda need erimeelsused ületada.
Ühendkuningriigis kasvab aga hirm reisi- ja kaubanduskaose ees, kui kokkulepet ei sünni ja ollakse sunnitud leppima nn leppeta Brexitiga.
“Ma ei taha just eriti Austraalia, WTO tüüpi tulemust, aga me suudame sellega rohkem kui lihtsalt elada,” ütles Johnson.
“Minu arvates suudame me neis tingimustes vägevalt õitseda.”
London ja Brüssel olid esialgu seadnud kokkuleppe tähtajaks 15. oktoobri EL-i tippkohtumise, et riigid jõuaksid selle veel ratifitseerida ja see saaks 2021. aastal jõustuda.
Viimastel teadetel võivad kõnelused kesta veel terve oktoobri, aga Briti ametnikud rõhutavad vajadust teha selgeks, kas tippkohutumiseks on kokkupele teostatav.
Kumbki pool ei näi olevat valmis oma positsioonides suuri järeleandmisi tegema.