Justiitsminister Maris Lauri taunis vutitreeneri intiimseid suhteid oma alaealise õpilasega, märkides sotsiaalmeedias, et “see oli jälk maailm, mis nii mõnegi inimese sõnadest peegeldus.”
“Sõnu jääb puudu. Tahan väga, et enam selliseid asju ei ole ja ei tule ning tehtud kuriteod saavad karistatud,” rõhutas justiitsminister.
Selleks, et seda enam juhtuks, soovitab minister spordiklubidel, treeneritel, õpetajatel, lastevanematel ja teistelgi tutvuda materjalidega justiitministeeriumi veebilehelt “Laste väärkohtlemine spordis”. “Et teada, mida tähele panna, kuidas luua turvaline treeningukeskkond lastele, kuidas reageerida, kui on kahtlusi või teadmine lubamatust. Hinnake, kas on tehtud kõik vajalik ning mitte üksnes formaalselt, vaid ka sisuliselt,” märkis Lauri.
Tema sõnul on justiits-, sotsiaal- ja siseministeeriumi ametnikud on juba kohtunud ja arutanud, kuidas edasi minna. “Tulevad kohtumised ja arutelud spetsialistidega, tuleb kaasamine, et üheskoos leida parim ja õigem juriidiline lahendus,” lubas Lauri.
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo märkis laupäeva hommikul sotsiaalmeedias, et Nõmme Kalju jalgpalliklubis toimunut ei õigusta mitte ükski vabandus. “Seksuaalne väärkohtlemine varjutab ohvrite elu ka aastate pärast. Lastelt ei tohi täiskasvanud oodata “mõistlikku” käitumist ja oskusi ennast kaitsta ja aidata. Laste aitamine on täiskasvanute ülesanne,” rõhutas Riisalo tänades südamest Mia Belle Trisnat julguse ja avatuse eest.
“Julgustan Eesti Jalgpalli Liitu alustatu lõpuni viima ja omama nulltolerantsi laste suhtes oma mõjuvõimu kuritahtlikult ära kasutavate treenerite ja täiskasvanute suhtes,” kirjutas Riisalo
Ühtlasi tuletas minister meelde, et igaüks, kellel tekib kahtlus lapse väärkohtlemise osas, peaks helistama lasteabi telefonile 116111 ning kuriteokahtluse korral politseisse numbril 112. “Helista, kui oled hädas, kui sinu sõber hädas, kui muretsed pereliikme, tuttava või naabri pärast,” julgustas Riisalo.
Ta lisas, et seksuaalse enesemääratluse iga tuleks kindlasti tõsta. “Kehtiv karustusõigus näeb ette alla 14-aastase suhtes toimepandud teo karistamise. Aga me teame, et haavatavad ja eriti sõltuvussuhetes on ka noored pärast oma 14. sünnipäeva,” kirjutas Riisalo sotsiaalmeedias.
“Luban teha ettepaneku seaduse muutmiseks ning viia see arutelu koos haridus- ja teadusminister Liina Kersna ja justiitsministri Maris Lauriga valitsuse ja riigikogu lauale,” märkis Riisalo.
Ka töö- ja terviseminister Tanel Kiik taunis sotsiaalmeedias otsustavalt oma alaealise õpilasega seksuaalvahekorda astunud Nõmme Kaljus tegutseva brasiillasest jalgpallitreeneri Fredo Getulio Aurelio tegevust. “Mul hakkas seda intervjuud kuulates füüsiliselt halb. Alaealised ja selges sõltuvussuhtes õpilased… Empaatia asemel õigustamine ning teiste süüdistamine. Loodan, et jalgpalliliit ja õiguskaitseorganid selgitavad kogu tõe välja,” kirjutas Kiik sotsiaalmeedias.
Brasiillasest juhendaja sõnas, et tütarlapsel tekkisid tema vastu varem tunded kui temal neiu vastu ning ta ei sundinud Trisnat millekski.
Omapoolse uurimisega alustanud jalgpalliliidu infojuht Mihkel Uiboleht lausus aga «Reporterile», et neil on praeguseks juba rohkem materjali, kui avalikkuse ette toodud ning enam ei käi jutt ühest-kahest allikast.
Nõmme Kalju jalgpalliklubi andis laupäeval teada, et on viimaste päevade sündmuste valguses kaasanud klubisse spordipsühholoogi Külliki Taylori.”Praegused olud võivad meie klubis tekitada suuremat ebakindlust ning seetõttu on Nõmme Kalju kaasanud oma meeskonda spordipsühholoogi,” seisab klubi teates.
Psühholoogi ülesandeks on igapäevaselt toetada sportlasi, lapsevanemaid ning treenereid küsimustes, millele ise ei ole alati kerge vastust leida. Spordipsühholoog on klubis neutraalne isik, kellega koos on võimalik leida lahendusi ka keerukamatele olukordadele.
10. märtsil rääkis nüüd nime Mia Belle Trisna kasutav endine Eesti naisjalgpallur telesaates “Õhtu”, et treener alustas tema seksuaalset väärkohtlemist, kui naine oli 14-aastane. Lisaks rääkis oma seksuaalse ahistamise juhtumist veel üks endine Kalju mängija.