Circle K Eesti peadirektor ja tööandjate keskliidu volikogu juht Kai Realo ütles neljapäeval ETV saates “Esimene stuudio”, et Eesti vajab koroonaviirusega koos elamise plaani.

“Me ju teame, et me peame hakkama selle viirusega koos elama. See viirus ei ole kuhugi kadunud, me oleme ta alla surunud. Kui meie eesmärgiks on mitte ühtegi haigestunut, siis ma arvan, et selline karantiinis hoidmine kestab igavesti. Kui me saame aru, et tegelikult me peame nüüd edaspidi tegelema sellega, et hoida oma riskirühmasid, hoidma ära seda suurt haigestumise plahvatust, siis tegelikult tuleb hoopis teised meetmed rakendada. Ehk, et iga valdkond lisaks exitile peab välja mõtlema ka selle, kuidas siis see norm edasi elamiseks on,” ütles Realo.

“Sellist plaani vajame me kõik. Kuidagi tuleb edasi elada ka siis, kui näiteks sügisel see viirus aktiveerub. Kuidas me kaitseme üksteist? Kuidas me ise võtame vastutuse inimestena?,” küsis ta.

Realo sõnul toob kriis kaasa eelkõige muutuse tarbija käitumises. “Kui me räägime kapitalismist, siis see on ju tegelikult nõudluse ja pakkumise vahekord. Ja täna me endiselt väljume kriisist pakkumisega, mis meil oli enne kriisi. Et meil on asjad, mis meil on täna juba valmis tehtud ja mida me oleme harjunud tegema ja tootma ja teenuseid pakkuma. Aga mis muutub, on nõudlus ja nõudlusel on kaks suunda. Üks on see, et sa lihtsalt ei saa enam lubada neid asju, sest sul ei ole tööd enam nii palju. Teine pool on see, et inimeste käitumine muutub. See kriis on meid õpetanud teistmoodi tarbima ja teistmoodi asju nägema,” lausus Realo.

Realo, kes Circle K-s inimesi koondama ja palkasid kärpima ei ole pidanud, ütles, et palgakärped ei olegi asi, mida kriisis esimese asjana tegema peaks.

Realo rääkis, et paljud inimesed justkui vaatavad kärpeid kui töötajatelt palga ära võtmist.

“Tegelikult see ikkagi päris nii ei ole,” lausus Realo.

“Ega kokkuhoid ei ole koonerdamine. Inimeste palkade kallale minemine esimese asjana ei ole õige lähenemine,” sõnas ta.

“Riik peaks vaatama asju üldisemalt. Mis on need efektiivsusmeetmed? Mida me saame ära jätta? Mida me saame teda teistmoodi? Mida me saame teha odavamalt?”

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi