20. maist kaovad Eesti ja kõigi teiste Euroopa Liidu liikmesriikide turult mentooliga sigaretid, küll aga pole keelatud nende tarbimine ning samuti ei puuduta piirang vesipiibutubakat.
Tubakast erinevad maitsed on kogu Euroopa Liidus sigarettides keelatud alates 2016. aastast, erandina anti pikem üleminekuaeg mentoolimaitselistele sigarettidele ja suitsetamistubakale kuni aastani 2020, ütles sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna keskkonnatervise ja kemikaaliohutuse juht Aive Telling BNS-ile.
Nõue tuleneb Euroopa Liidu tubakadirektiivist, mille Eesti võttis üle tubakaseadusesse ning piirang jõustus 2016. aasta maikuus. Tubakast erineva maitse ja lõhnaga sigarette ja suitsetamistubakat võis müüa kuni 2017. aasta 20. maini. Mentoolimaitselistele sigarettidele anti pikem üleminekuaeg ning neid võib müüa veel kuni selle aasta 20. maini.
Keeld puudutab Tellingu sõnul kõikvõimalikke tehnilisi lahendusi sigarettidele maitse andmisel: filtreid, kapsleid ja muid võimalikke lahendusi. Samas puudutab keeld ainult sigarette ja suitsetamistubakat, mis on mõeldud isekeeratavate sigarettide valmistamiseks. Vesipiibutubakat ega vesipiibukohvikuid kehtima hakkav piirang ei mõjuta.
Piirang ei reguleeri ka mentoolisigarettide tarvitamist. Eelnevalt ostetud ja väljapoolt Euroopa Liitu oma tarbeks ostetud mentooliga sigarette võib edasi tarbida.
“Muudatuse eesmärk vähendada suitsetamise atraktiivsust ja seeläbi suitsetamisega alustamist. Erinevate tugevate maitsete lisamisega peidetakse tubaka ebameeldivat maitset ning ekslikult arvatakse, et maitsestatud sigaretid on vähem kahjulikud,” märkis Telling.
“Maitsestatud tubakatooted on suitsetamise alustamisel tavaliselt esimesed tooted, kuna erinevad tugevad maitsed peidavad tubaka ebameeldivat maitset. USA-s tehtud uuringud näitavad, et maitsestatud tubakatoodete tarbijad on põhiliselt noored,” lisas ta.
Tellingu sõnul on tegemist nii-nimetatud suitsetamisega harjutamise toodetega, sest mentool leevendab sigaretisuitsu ärritavat toimet. “Mentool tuimastab kurku ning muudab suitsu mahedamaks, peites sigaretisuitsu karedust ja tehes suitsetamise lihtsamaks,” märkis ta.
“Uuringute tulemusena on leitud, et noored valivad maitsestatud tubakatooted, näiteks maitsestatud vesipiibutubaka, tavasigarettide asemel, sest maitsestatud tubakatooted maitsevad paremini ning ekslikult arvatakse need olevat vähem kahjulikud,” ütles Telling.
Tellingu sõnul turustatakse maitsestatud tubakatooteid, peamiselt mentooliga tubakatooteid konkreetsetele sihtgruppidele, kelleks on noored ja naised. “Mentool on üks levinumaid tubakatööstuses kasutatavaid lisandeid, mida lisatakse tubakatoodetele juba alates 1920. aastatest, et leevendada suitsu karedust,” ütles Telling.