President Kersti Kaljulaid märkis laupäevase Lihula tulistamise järel, et edaspidi tasub senisest põhjalikumalt kaaluda, kelle kätte riik relvi usaldab.
“Laupäeva õhtul katkestas julm mõrvar kahe inimese elutee. Paljude Lihula ja Pärnumaa inimeste elu on jäädavalt muutunud. Avaldan kaastunnet kõigile, keda eile õhtul toimunu puudutas ning soovin kiiret paranemist vigasaanutele,” kirjutas riigipea sotsiaalmeedias.
Ta tõi esile, et Eestis on 26 000 relvaomanikku. “Valdav enamus neist on vastutustundlikud kodanikud. Nad tagavad, et nende relv ei satuks valedesse kätesse, et sellega ei juhtuks tahtmatuid õnnetusi ja ammugi ei kujuta nad ette, et võiksid relva kasutada süütute inimeste vastu või lihtsalt lahkarvamuste lahendamiseks,” kirjuta Kaljulaid.
“Siiski on meil viimastel nädalatel juhtunud kaks relvadega seotud tõsist intsidenti, mil seaduslikku relva kasutati ebaseaduslikul moel. Juhtumid on erinevad, kuid mõlemad osutavad vajadusele neist ka õppida. Veel ei saa teha üldistusi, kuid need juhtumid on juba tekitanud ühiskonnas rohkelt küsimusi ja ärevust,” märkis president.
“Küsimustele saame vastused asjaomastelt asutustelt. Aga ilmselgelt on käes hetk, kus peame ühiskonnas arutama ja tõsiselt hindama, kui põhjalikult tunneme inimesi, kelle kätte relvad usaldatakse, kui põhjalikult tehakse relvaomanike tausta- ja tervisekontrolle. Relv on paratamatult kõrgendatud ohu allikas, mis valedes kätes võib teha palju kurja. Julgustan politsei- ja piirivalveametit relvaloa andmisest keeldumisel kasutama oma kaalutlusõigust alati, kui inimese varasemad teod ja käitumine annab väiksemagi aluse eeldada, et loa taotleja pole aru saanud relvaga kaasnevast suurest vastutusest,” lisas Kaljulaid.
Laupäeva õhtul tulistas 32-aastane mees Lihulas viit inimest, tappes neist kaks. Mees omas relvaluba ja kasutas seaduslikke relvi.