Lätis, Leedus ja Poolas on sigade Aafrika katku (SAK) tõttu hukatud või hukkunud ligi 60 000 kodusiga.

Eestis pole viimastel aastatel katk farmidesse jõudnud, kuid endiselt tuvastatakse SAK antikehadega metssigu, teatas veterinaar- ja toiduamet (VTA). Nendel metssigadel on olnud kokkupuude SAK viirusega ja ka neid sigu peetakse nakkuse leviku seisukohalt ohtlikuks.

VTA loomatervise- ja heaoluosakonna juhataja Hele-Mai Sammeli sõnul on olukord murettekitav. “Kui meie metssigade populatsioonis ei esine SAK-i, on ka haiguse jõudmine kodusigade farmidesse vähetõenäoline. Siiski võib inimeste reisimine tuua Eestisse aktiivse haiguse ning sellisel juhul on oht, et SAK hakkab meil taas levima,” selgitas Sammel.

“Käes on haiguse leviku aktiivne periood, sest teateid uutest kodusigade kolletest Euroopa farmides tuleb pea igapäevaselt. Seetõttu on oluline reisil olles vältida kokkupuudet sigadega ning reisilt tulles mitte külastada sigalaid,” kirjeldas Sammel hetkeolukorda.

Sigade Aafrika katku on käesoleval aastal tuvastatud veel Ukraina, Bulgaaria, Serbia, Kreeka, Moldova, Slovakkia ja Rumeenia seafarmides.

Vältimaks katku levimist farmi, tuleb väga hoolikalt järgida bioturvalisuse reegleid. Endiselt on keelatud sigu väljas pidada ja sööta värske rohuga.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi