Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles neljapäeval Postimehe otsesaates, et kui Venemaa vaktsiin Sputnik on efektiivne, siis peab Eestis seda võimalusel ka kasutama.
“Ma arvan, et praegu on olukord, kus riigid konkureerivad, kes saavad kiiremini oma elanikkonna vaktsineeritud,” sõnas ta.
Eriolukorra kehtestamise vajaduse kohta ütles Kõlvart, et kui see sisuliselt kehtib, siis seda tuleb ka välja öelda ja vormistada. “Ma arvan, et asi ei ole selles, kuidas me olukorda sõnastame vaid asi on selles, mida me teeme. Kui ma Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil ütlesin, et praegu on olukord halb, aga tuleb arvestada sellega, et läheb veel hullemaks. Praegused otsused peavad lähtuma mitte nädala statistikast vaid sellest, mis võib tekkida kolme nädala, kuu või kahe pärast. Meetmeid on vaja rakendada ennetavalt mitte tagantjärgi. Praegu me reageerime ja hilinemisega,” sõnas Kõlvart.
Linnapea sõnul võib sõjaväe tävavatele toomise ja eriolukorra teemal spekuleerida, aga seda on vaja arutada väga tõsiselt. “Kui leiame, et olukord ei ole enam mitte kriitiline vaid katastroofiline, siis kas on mõistlik kehtestada piiranguid sellisel viisil, et sel nädalal kohvikud töötavad kella üheksani, siis seitsmeni ning viieni. On veel terve rida valdkondi, kus on tekkinud selline lähenemine. Kui me saame aru, et olukord hakkab halvenema, siis milleks on vaja oodata? Miks me ei tegutse ennetavalt? Kui on vaja välja kuulutada lockdown’i, siis seda on vaja teha. Võib arutada, kas viimaseks meetmeks sobiks sõjavägi tänavatele, aga see teenib lihtsalt ilusa pealkirja huve. Sisuliselt on meil teised probleemid,” rääkis Kõlvart.
Vastates küsimusele tervise- ja tööminister Tanel Kiige võimaliku umbusaldamise kohta lausus Kõlvart, et me püüame kõiki teemasid politiseerida ja see on probleem. “Ma olen linnapeana otse rääkinud linna seisukohtadest sõltumata sellest, milline on koalitsiooni koosseis ja kes on tervise- ja tööminister. Ma arvan, et see on õige – antud küsimuses ei tohiks sõltuda poliitilistest valikutest vaid olukorrast. Jah, me oleme olnud kriitilised valitsuse otsuste suhtes ka eelmise valitsuskoalitsiooni ajal.”
Eelmisel nädalal Kiigega kohtunud Kõlvarti sõnul seisneb probleem probleem selles, et omavalitsuste rolli ei ole täpselt määratud.
“Koostöö toimub juhtumipõhiselt. Meie ettepanek seisnes selles, et Tallinna linn on valmis toetama seda protsessi, oleme valmis kaasama vajalikku ressurssi, sealhulgas raha, oleme vajadusel valmis tegema koostööd erasektoriga. Näiteks maksta kinni võimalikke teenuseid, aga selleks on vaja riigi initsiatiivi ja plaani, kuidas koostööd üles ehitada,” sõnas Kõlvart. “Me ei saa öelda, et meil tekkis süsteemne koostöö. Samas ei oleks ka õige öelda, et koostöö puudub. Tegelikult kohtumine kandis vilja. Praegu käib ettevalmistus selleks, et vaktsineerida linna sotsiaaltöötajaid. Sellega hakkab tegelema munitsipaalperearstikeskus. Loodetavasti see kogemus annab võimaluse koostööd arendada ja natuke ette planeerida. Sain aru, et ka ministeerium on valmis koostööd arendama.
Kõlvart lisas, et kohtub Kiigega veel. “Minu eesmärk ei ole lihtsalt kritiseerida, vaid otsida lahendusi ja osaleda lahenduste realiseerimisel,” ütles ta.
Kõlvart avaldas kahetsust, et Venemaa Sputniku vaktsiini küsimus pole sisuline, vaid poliitiline küsimus. “Ma arvan, et kui see on efektiivne, siis me peame võimalusel ka seda kasutama. Ma saan meie riigi spetsialistide kommentaaridest aru, et see nii on. Ma arvan, et praegu on olukord, kus riigid konkureerivad, kes saavad kiiremini oma elanikkonna vaktsineeritud. Kui meil seda vaktsiini ei ole ja kui on võimalik seda saada Venemaalt või Hiinast, siis tuleb seda võimalust kasutada.”
Linnapea juhtis tähelepanu faktile, et inimesele on vaja kaks doos vaktsiini ja see efekt on pooleks aastaks, aga võib juhtuda, et me ei ole selle ajaga veel koroonaviirust võitnud. “Sellisel juhul on meil vaja ka teist vaktsineerimise lainet. Juba selle peale on vaja täna mõelda,” sõnas ta.
Nakatunute arvu võimaliku suurenemise kohta ütles Kõlvart, et Tallinn hakkas kehtestama ennetusmeetmeid juba septembrist. “Oktoobris käivitasime maskikampaania, juba mullu jagasime miljon maski. Praegu jagame maske nii ühistranspordis kui konkreetsetele sotsiaalsetele gruppidele linnaosade kaudu. Praegu saame terviseametist informatsiooni majade kohta, kus on tekkinud kolded, ehk kus on nakatunute arv suurem kui viis inimest. Tallinn hakkab nüüd igale korteriühistule saatma infovoldikuid ja maske.”
Kõlvarti sõnul oli kaks päeva tagasi kõige suuremas linnaosas Lasnamäel viiruskolle sajas majas. Kui esialgu oli plaan jagada maske, infovoldikuid ja desoainet ainult Lasnamäel, siis praegu rakendab linnavalitsus seda meedet igas linnaosas.
Lasnamäe võimaliku lukkukeeramise kohta sõnas Kõlvart, et see eksperiment viidi aastavahetusel juba läbi, kui Tallinna linn ja Ida-Virumaa pandi kinni, aga ülejäänud Eesti oli lahti. “Nõnda Tallinna inimesed käisidki igal pool mujal. Ma arvan, et see oli ka põhjuseks, miks levik hakkas üle Eesti kiiremini kasvama.”
“Ma arvan, et sildistamine ei ole õige lähenemine. Ei olnud õige ka esimese laine puhul, et Saaremaa elanikud olid justkui põhjuseks, miks olukord halvenes. Praegu ei ole õige seda öelda Lasnamäe või Maardu kohta. Tallinna linn võrreldes teiste omavalitsuste dünaamikaga on praegu mitte esimesel vaid kaheksandal kohal, aga Tallinn on ka kõige suurem. Lasnamäe linnaosa on rahvaarvult suurem kui Tartu linn! Sellistes linnaosades ongi nakatumise dünaamika kõige suurem,” rääkis Tallinna linnapea.