Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) ja Synlab Eesti alustasid koostööd kliiniliste kiirtestide väljaarendamiseks.
TalTechi ja Synlabi koostöö eesmärk on eelkõige SARS-CoV-2 viirusnakkuse kliiniliste ja patsiendimanuste kiirtestide väljatöötamine. Uudse meetodiga kiirtest on mõeldud eelkõige perearstidele ja mitte koduseks kasutamiseks. Kiirtestiga saab määrata lisaks koroonaviiruse olemasolule ka selle kontsentratsiooni.
Uudne lähenemine põhineb Tallinna Tehnikaülikooli biofunktsionaalsete materjalide teaduslaboris välja töötatud molekulaarse jäljendamise tehnoloogial. Selle tehnoloogia abil tekitatakse polümeeri struktuuris niinimetatud “mälupesad” ehk sünteetilised retseptorid, mis kohtudes näiteks viiruseosakestega on võimelised neid selektiivselt siduma polümeeri struktuuri. Need sünteetilised retseptorid tunnevad ära sihtmolekuli, näiteks viirusosaksed sarnase põhimõtte järgi nagu bioloogilised retseptorid, kuid on võrreldes nendega omaduste poolest stabiilsemad ja odavamad.
Kiirtesti valmistamiseks ühendatakse kunstlik retseptor, mis tagab testi selektiivsuse viirusvalgu suhtes, sensorkiibiga. See etapp kätkeb endas rea tehnoloogilisi protsesse: valgu sidumine sensorkiibi pinnaga, polümeeri süntees valgu ümber ja lõpuks valgu eemaldamist polümeeri struktuurist. Tulemusena on viirusvalgu suhtes selektiivse sünteetilise retseptoriga kaetud sensorkiip, mis on kasutamiseks valmis. Teadustöö järgmises etapis on vaja välja töötada lahendus, et valmistada sensorkiipe kiiresti ning suurtes kogustes. Sensorkiibid pakendatakse ja on valmis viirusnakkuse analüüsiks.
Biofunktsionaalsete materjalide teaduslabori vanemteadur Vitali Sõritski selgitas, et oma arendustöös olema võrrelnud koostöös Synlabiga reaalseid negatiivseid ja positiivseid proove ja esialgsed tulemused lubavad väita, et meie meetod töötab hästi ja tänaseks on valminud ka prototüüp,
Tehnikaülikooli teadlased on esitanud ka Ameerika Ühendriikides patenditaotluse. Juba praegu uurib Vitali Sõritski uurimisgrupp ETAG-i sihtgrandi toel ja koos tehnikaülikooli loodusteaduskonnaga võimalusi meetodi kasutamiseks süljest või verest võetud proovide analüüsimiseks.