Lõppeval nädalal toimus Pariisis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja Prantsusmaa Eesti saatkonna organiseerimisel kõrgetasemeline lõunasöök Euroopa suurima lennukitootja Airbus asepresidentide Jean Delbecq’i, Lee Londoni ning ettevõtlus- ja Infotehnoloogiaministri Andres Sutti osalusel.
Eesti lennundussektorit esindasid klastri juht Kristo Reinsalu ning Magnetic MRO tootmisettevõtte Mac Aero Interiors juht Marko Männiste. Kohtumisel Airbusi asepresidentidega anti üle suunatud väärtuspakkumine EAS-i välisinvesteeringute keskuse poolt ning minister Sutt edastas lennukitootja kõrgetele juhtidele kutse ametlikule visiidile Eestisse.
Suti sõnul teevad juba praegu mitmed Eesti ettevõtted Airbusiga koostööd, ent kuna Airbus otsib aktiivselt koostööpartnereid uute ja murranguliste tehnoloogiate ja lahenduste arendamisel, siis on kindlasti siin veel palju koostöökohti. „Eestis on mitmeid ettevõtteid, kes pakuvad erinevaid innovaatilisi lahendusi, mille vastu tunneb ka Airbus huvi. Siit edasi minnes on kavas teha Airbusi vajaduste ja Eesti ettevõtete väärtuspakkumiste ühine kaardistus,’“ lausus Sutt.
Airbus soovib Eestist leida globaalse ambitsiooniga ettevõtteid 14 erineva tehnoloogiakaardi arendamisel. Eesti ettevõtted ja ülikoolid omavad võimekusi lennuki salongi tarkvara- ja sidetehnoloogiate, elektroonikasüsteemide, tarkade materjalide ning samuti vesinikutehnoloogiate ja kütuseelementide arendamisel. „Meie soov on Airbusi tehase tellimusel laiendada lennuki sisedetailide tootmist ning luua läbimurdelisi innovatsioonilahendusi,“ kirjeldas minister Sutt riigipoolset huvi. Selleks ongi kavas esimese sammuna läbi viia Eesti tööstuse ja innovatsioonipotentsiaali kaardistus.
Airbusi asepresidendi Lee Londoni sõnul vajab Airbus tihtipeale lahendusi, mida täna veel turul ei eksisteeri või kus tehnoloogia ei ole veel järele jõudnud. Seetõttu otsitakse alati potentsiaalirikkaid ettevõtteid ja start-upe, kellega koostööd teha. Samuti mainis asepresident, et Eesti ettevõtted pakuvad mitmeid huvitavaid lahendus, millega on soov lähemalt tutvuda.
Lõunasöögil selgus, et Airbusi visioonid ühtivad suurepäraselt Eesti lennundusklastri ja tema liikmete tulevikuvisioonidega. „Me oleme juba panustamas Airbus Cabin Vision 2030 projekti elluviimisesse. Airbusi tehase tellimusel oleme COVID-19 kriisi ajal pakkunud lennukitele tehnilist tuge üle maailma erinevates maailma sihtkohtades selleks, et abistada lennukeid koju viia,“ ütles Marko Männiste.
Eesti Lennundusklastri juhi Kristo Reinsalu sõnul kattub lisaks tootmisele ka Eesti Zero-EST arenduskeskuse visioon 100 protsenti Airbusi ühe olulise strateegilise prioriteediga. „Airbusil on juba täna töös 20 erinevat tulevikulennunduse kontseptsiooni,“ märkis Kristo Reinsalu.
Eesti Lennundusklaster tänab EAS-i tiimi väärtuspakkumise ettevalmistamise ning saatkonda ja minister Suti meeskonda ühislõunale kaasamise ning Eesti lennunduse huvide esindamise eest.