Maa-ameti andmetel toimus 2020. aasta aprillis kinnisvaraturul ligi 2800 ostu-müügitehingut, mida on 30 protsenti vähem kui aasta tagasi samal ajal.

Märtsiga võrreldes vähenes tehingute arv neljandiku, kuid hinnatasemes olulist muutust ei toimunud, teatas maa-amet.

Viiruse levikust tingitud eriolukorra kehtestamine viis aprillis kinnisvaraturu tehingute koguarvu langusesse, ning kui esimese kvartali lõpp näitas tehinguaktiivsuse mõningast vaibumist, siis aprilli andmetele tuginedes saab maa-ameti teatel juba kindlalt väita, et ostu-müügitehinguid on tehtud tavapärasest oluliselt vähem. 

Aprillis oli kinnisvaraturg aktiivseim Harju maakonnas, kus toimus 35 protsenti kõikidest tehingutest. Järgnesid Tartu, Pärnu, Ida-Viru ja Lääne-Viru maakond. Ülejäänud maakondade osatähtsus jäi alla 5 protsendi.

Kui tavapäraselt on aprill tehinguaktiivsuse poolest esirinnas, siis tänavu peegeldab kinnisvaraturul toimuv tarbijaskonna ettevaatlikkust ja äraootavat seisukohta.

Eluruumina müüdud korteriomandite koguarv vähenes eelmise aasta aprilliga võrreldes 40 protsenti, sealhulgas on vähenenud kõigi kolme suurima keskuse ehk Tallinna, Tartu ja Pärnu tehingute koguarv.

Korteriomandite koguarvu kahanemise taustal ei ole aga toimunud olulist muutust hinnatasemetes. Eluruumina müüdud korterite statistika näitab, et Tallinna korteri keskmine ruutmeetrihind oli aprillis 2090 eurot, mis on märtsiga võrreldes samal tasemel ning eelmise aasta aprillist 10 protsenti kõrgem.

Tartu korterite ruutmeetri keskmine hind püsib eelnevast kuust 2 protsenti ja aastases võrdluses 6 protsenti kõrgemal ning ainsana on keskmine hind langenud Pärnus, märtsiga võrreldes 16 protsenti ja aastataguse ajaga võrreldes 7 protsenti. Pärnu linna asustusüksuse hinnatase on tehingute vähesuse tõttu oluliselt muutlikum ja tihti esinevad perioodide vahelised kõikumised, mis sõltuvad sellest, millal vormistatakse arendusprojektide müügid.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes on uute korteritega tehtud Eestis 20 protsenti ning pealinnas 27 protsenti vähem tehinguid, kuid vaatamata tehingute arvu kahanemisele, püsib uute korterite hinnatase kõrgemal kui aasta tagasi samal ajal.

Ka hoonestamata maadega tehti aprillis vähem tehinguid kui aasta tagasi samal ajal – tehinguaktiivsus vähenes 22 protsenti. Samamoodi on portaali City24.ee andmetel hoonestamata maade segmendis 29 protsenti vähem pakkumisi kui mullu samal ajal.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi