Valitsus otsustas reedel Eesti jaoks olulistele ettevõtetele appi mineku, märkides samas, et riigipoolse laenu eelduseks on see, kui taotlejal pole võimalik laenuturult mõistlikel tingimustel krediiti saada.
“Ei saa öelda, et valitsus otsustas nüüd Tallinki või mõne muu konkreetse ettevõtte toetamise, küll aga langes lõplik otsus maksumaksjate top 50 kuuluvatele ettevõtetele vajaduse korral riigi poolt õlg alla panna. Selleks pandi aga paika konkreetsed eeltingimused,” ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk BNS-ile.
Tema sõnul on esimene tingimus riigilt abi saada see, et taotleja peab olema eelnevalt üritanud pankadelt või mujalt turult laenu saada. “Ja kui ta ei ole saanud mõistlikel tingimustel laenu, siis tuleb ta Kredexi juurde, näitab neid pakutud tingimusi ja eksperdid otsustavad, kas riigile suunatud laenutaotlus on põhjendatud. Ühtlasi peab ettevõttel olema riigilt laenu saamiseks pakkuda pädev tagatis,” selgitas Kokk.
Kui ettevõttel tagatist pakkuda ei ole, on Koka sõnul järgmine samm aktsiaemissoon või võlakirjad ehk riik soetab abi taotlevas ettevõttes osaluse. “Börsiettevõtte puhul on olukord lihtne, kuna aktsia hind on börsil välja kujunenud. Ettevõtete osas, mis ei ole börsil, tuleb juba raamatupidamise bilansi järgi osaku väärtused välja analüüsida,” ütles Kokk.
Ta rõhutas, et riigi eesmärk ei ole abimeetmedega mitte päästa aktsionäre, vaid ettevõtteid.
Seni on kõige häälekamalt küsinud riigilt abi Tallink, millele on laenu pakkunud ka LHV. Tallink nimetas aga LHV tingimusi röövellikeks ning keeldus pakkumisest. “Oleme jah meediast lugenud, et LHV on Tallinkile pakkumise teinud, kuid me ei tea, millistel tingimustel ja kas need olid ebainimlikud,” ütles Kokk, lisades, et kui Tallink tuleb nüüd riigilt laenu taotlema, siis analüüsiva Kredexi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning rahandusministeeriumi eksperdid pakutud tingimusi.