Roxtrade ehitab 2021. aastal Ida-Virumaale põlevkivituha graanuleid tootva väetisetehase, millega loodetakse hiljemalt 2022. aasta kevadel varustada kohalikku põllumajandust ning hiljem ka eksporditurge.

“Peamine väljakutse oli leida tasakaal graanulväetise füüsilistes omadustes. Esiteks peab graanul olema piisavalt kõva, et see transportides laiali ei pudiseks. Samas jälle piisavalt lihtsalt lahustuv, et väetis jõuaks mulda,” iseloomustas Roxtrade’i väetiseprojekti koordinaator Veiko Kaufmann graanulite väljatöötamise aastatepikkust protsessi.

Kaufmann lisas, et tehas võimaldab seni probleemiks olnud põlevkivituha granuleeritud väetisena põllumajanduses kasutusele võtta nii Eestis kui ka kaugemal. “Sellisel kujul väetise vastu tunnevad huvi Lõuna-Euroopa riigid. Pikemas plaanis on potentsiaalne eksporditurg ka kogu Skandinaavia,” märkis ta.

Scandagra Eesti tootejuhi Ain Lepiku sõnul vajas granuleerimata kujul põlevkivituhk põllule laotamiseks spetsiaalset tuhalaoturit ja tuhk tuli kohale sõidutada autotsisternidega, kuid granuleeritud põlevkivituhka saab laotada väetisekülvikuga, mis on igal põllumajandusettevõtjal olemas.

Esmaspäeval jõudsid põllule esimesed kaks tonni Eesti põlevkivituhast valmistatud väetise test-graanuleid, mis toodeti Saksamaal. Kõige esimesena väetas põlevkivituhast tehtud väetisegraanulitega põldu Paali Seemnekeskuse juht agronoom Erik Paalman. Veel sel nädalal jõuab tema majapidamiseni Saksamaalt lisaks kaks tonni test-graanuleid.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi