USA miljardäride rikkus on koroonapandeemia algusest alates kasvanud rohkem kui ühe triljoni dollari võrra, selgus kolmapäeval avaldatud uurimuse tulemustest.
USA 651 miljardäri kollektiivne rikkus kasvas 18. märtsi 2,95 triljonilt dollarilt 4,01 triljonini 7. detsembril, ütlesid Poliitikauuringute Instituut ja Ameeriklased Maksuõigluse Eest (ATF).
“Ameerika pole mitte kunagi varem näinud sellist rikkuse akumuleerumist nii väheste käes,” ütles ATF-i tegevdirektor Frank Clemente, märkides, et lisandunud rikkus ületab abipaketi, mida kongress praegu kaalub.
“Nende pandeemiatulud on nii tohutud, et Ameerika miljardärid võiksid maksta kinni suure COVID-i abi seaduse ja ikkagi mitte kaotada sentigi viiruse-eelsest rikkusest,” lisas ta.
Teisipäeval avalikustas Valge Maja 916 miljardi dollari suuruse toetuspaketi ettepaneku, et murda kuid kestnud ummikseis kongressis enne president Donald Trumpi lahkumist ametist järgmise aasta jaanuaris.
Uus ettepanek on veidi suurem 908 miljardi dollari suurusest kompromissist, mida senaatorite parteiülene grupp pakkus eelmisel nädalal.
Uurimuse autorid ütlesid, et miljardäridele lisandunud triljoni dollariga saaks maksta 3000 dollari suuruse toetuse kõigile ligi 300 miljonile ameeriklasele.
Uurimus ilmselt annab hoogu juba niigi kuumale debatile USA-s rikaste suurema maksustamise üle, et vähendada varalist ebavõrdsust.
Oktoobris selgus UBS panga ja raamatupidamisfirma PwC uurimusest, et maailma dollarimiljardäride kogu rikkus ulatus rekordilise 10,2 triljoni dollarini. See ütletab 1,3 triljoni dollariga eelmise rekordi 2017. aastast.
Koroonapandeemia põhjustas märtsis aktsiaturgudel kukkumise, mistõttu kukkus mitu inimest miljardäride klubist välja. Järsk tõus tehnoloogia- ja tervishoiufirmade aktsiahindades aga suurendas nende sektorite miljardäride rikkust.