Venemaa on Eesti piirile ehitanud sadu uusi mobiilimaste – hiljuti katkestati piiriäärses Pihkva oblastis kiire internet ja nüüd tahavad selle piirkonna võimud kõigi Eesti operaatorite signaalid summutada.
Eesti kaitseväe juhataja Martin Herem eeldab, et Venemaa segab mobiilsidet Eesti territooriumil, kuna valmistub konfliktiks NATO-ga. Tema sõnul on 2023. aastal Baltimaades suurenenud häired satelliitnavigatsioonisüsteemide (Global Positioning System – GPS) töös.
Veelgi enam, viimasel kuul on nende tegevuste osas eriline tõus, seda registreeritakse Soomest Poolani ja sealt edasi Musta mere piirkonda. «Keegi põhjustab seda ja me arvame, et see on Venemaa,» ütleb Herem, kelle sõnul võib Moskva häiretega niiöelda mängida tulevase võimaliku NATO-ga konfliktini jõudmise riski taustal.
Sõjauuringute instituut (ISW) keskendub oma viimases väljaandes samuti tõsiselt GPS-i tõrgetele Balti regioonis. Organisatsioon peab oluliseks vaadelda Venemaa raadioelektroonilise sõjapidamise vahendite (EW) versiooni.
Seejuures demonstreerib piiriäärse Pihkva oblasti kuberner Mihhail Vedernikov otse, et Venemaa valmistub telekomirindel Eestiga võitlema. Hiljuti tegi ta ettepaneku, et Venemaa vastavad ametkonnad vaataksid läbi elektromagnetkiirgust käsitlevad eeskirjad ja loobuksid sageduste kasutamise lepingutest piirialadel. Tema hinnangul on see vajalik, et vähendada ebasõbralike riikide sideoperaatorite tugijaamade mõju piirialadel.
Eelkõige kavatseb Vedernikov võidelda Venemaa mobiilside niiöelda summutamise vastu Eesti operaatorite poolt. Ta leiab, et Eesti operaatorid rikuvad allkirjastatud lepinguid piirialade sageduste kasutamise kohta. Seejuures on viimastel aastatel Pihkva oblasti väikeasulates juba asuvatele tugijaamadele lisandunud veel ligi 100 masti. Eesti poolel sellist aktiivset ehitust polnud.
Vedernikov arvab aga sellele vaatamata, et Venemaal on mobiilside saatjate võimsuse osas maailma kõige karmimad standardid, mistõttu Eestist pärit tugijaamad summutavad Venemaa signaali.
«USA-s ja Euroopas on lubatud piir 10 korda kõrgem,» kurdab Mihhail Vedernikov.
«Küsimus pole niivõrd mugavuses, kuivõrd riikliku ja informatsioonilise turvalisuse tagamises,» selgitas Vedernikov.
Ta ei teatanud üksikasju selle kohta, milline piirilähedane ala satub võõraste elektromagnetväljade tõttu ohtu, kuid ütles kokkuvõtteks, et riikidevaheliste lepingute täitmine tuleb peatada ning Venemaa saatjate võimsust mitu korda suurendada.
Praegu võivad kõik peamised Venemaal tegutsevad mobiilsideoperaatorid Pihkva oblastis, kelleks on MTS, MegaFon, Beeline ja Tele2, oma seadmed paigutada samadesse tugijaamadesse. Varem võis iga mobiilimast kuuluda ainult ühele operaatorile. Nüüd jagavad nad omavahel infrastruktuuri.
Lisaks kasutavad mobiilsideettevõtted Pihkva oblastis ka Venemaa suurima koduinterneti operaatori PJSC Rostelecomi loodud tehnoloogilist infrastruktuuri. See tähendab, et sel viisil häiritakse Eesti sagedusi kogu maailmaga.
Eesti mobiilifirmad seda olukorda ei kommenteeri. Näiteks Telia selgitas, et kuna tegemist on poliitilise küsimusega, siis tuleb pöörduda tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) poole.
«Reeglina lepitakse kokku, milliseid sagedusi kasutab üks riik ja milliseid teine, sellisel juhul ei tekitata üksteisele raadiohäireid. Niisugune lähenemine on standardne rahvusvaheline praktika,» ütles portaalile Rus.Postimees TTJA sagedushalduse talituse juhataja Erko Kulu.
Ta selgitas, et kehtivate kooskõlastuslepingute täitmist kontrollivad regulaarselt nii Venemaa sideregulaator kui ka Eesti sideregulaator. «Kõrvalekalde korral teavitatakse naabrit ja jaotust korrigeeritakse,» ütleb Kulu. «Aeg-ajalt esineb kõrvalekaldeid mõlemal pool piiri, see on piirialade raadiosageduste puhul tavaline nähtus, mida tuleb ette mitmete naaberriikidega.»
Eesti ametlik sideregulaator ei ole veel Venemaalt kaebusi piirialade sageduslepingu rikkumise kohta saanud.
Eesti-poolsete piirialade elanikud satuvad pidevalt Venemaa mobiilsidevõrkude tsooni. Eriliselt hoiatatakse Setomaa turiste, et nad võivad kogemata piiriäärsesse Venemaa võrku sattuda. Kohalikud elanikud on sellest ohust juba ammu teadnud.