Tänapäevaseid kruve on võimalik kasutada puitmaterjalides, kipsis, plastmassides, betoonis ning metallides, tagades õigesti valitud kruvide abil vastupidavad ja püsivad liited.

Parima tulemuse saamiseks tuleb vaid teada, milline kruvi on millise materjali jaoks mõeldud. Lähemalt selgitab kinnitusvahendite jae- ja hulgimüüja Janere OÜ juhatuse liige Janek Reitalu.

Kruvisid võib visuaalselt liigitada konstruktiivsete põhielementide järgi: kruvipea kuju ning keeraja, keerme ja tera tüüp. 



Kruvipea kuju sõltub liite tingimustest, esteetilistest nõudmistest, montaaži eripäradest, ühendatavate detailide materjalidest, kruvimisel tekkivatest koormustest jne. Näiteks peitpeaga peaaluste lõikeribidega kruvidega kinnitamisel on võimalik kruvi puitu süvistada nii, et tulemuseks on sile ning pragudeta pind. Kummitihendseibiga kuuskantpead kasutatakse aga veekindla ühenduse tagamiseks.

Keeraja tüüpe (keermekoht) on väga lai valik. Kruvide puhul on enamlevinumad ühe sälguga, ristpea (Phillips ja Pozidrive) ja tähtpea (torx). Traditsioonilist ühe sälguga kruvipead enam kuigi palju ei kasutata ning see on aja jooksul asendunud ristpea-kruvidega – alguses Phillipsi, seejärel selle edasiarendusega Pozidive’iga. Ka ristpeakruvide kasutamine on vähenemas ning liidripositsioonil on tähtpeaga ehk torx-kruvid. Torx-kruvi pea süvend on sügavam, kruvikeeraja haakub kruvi külge paremini ja seetõttu pole seda tüüpi kruvi õieti võimalik üle keerata.

Keerme tüüp määrab põhiliselt, milliste materjalide kinnitamiseks on kruvi mõeldud. Näiteks on metallikruvid keermestatud meeter- ja tollkeermetega, puidukruvid aga koonilise keermeosaga, nn puidukeermega.



Kruvi tera tüüp sõltub kruvi kasutamistehnoloogiast, enamlevinumad on traditsioonilise terava otsaga kruvid. Otsa nurga kraad sõltub kasutusvaldkonnast ja materjalist – mida teravam ots, seda hõlpsamalt siseneb kruvi materjali. Puidukruvide teravikus kasutatakse enam lõikesoont, mis kergendab kruvi sisse keeramist tugevatesse ja tihedatesse puitmaterjalidesse. Puurotsaga kruvide kasutusotstarve sõltub nii puuri pikkusest kui ka selle diameetrist. Metalli paigaldamiseks mõeldud kruvi puuri diameeter on võrdne kruvi diameetriga. Mida pikem on sellise kruvi puur, seda suurema puurimisvõimsusega see kruvi on ja seda paksema materjali läbib. Kruvid, mille puuri diameeter on kruvi diameetrist väiksem, on mõeldud paigaldamiseks pehmetesse materjalidesse, eelkõige puitu. Betoonikruvid on aga valdavalt tömbi otsaga ja neile tuleb auk ette puurida.



Jälgida tuleb ka kruvi pinnakatet


Terasest valmistatud tsingitud pinnakattega kruvid või fosfaadiga kaetud kipsikruvid on mõeldud kasutamiseks kuivades sisetingimustes. Niiskes ja väliskeskkonnas tuleb kasutada roostevabast terasest või eritöödeldud korrosioonikaitsega kruvisid. Kõrge korrosiooniohuga keskkonnas kasutamiseks on happekindlast terasest kruvisid. Galvaanilise korrosiooni vältimiseks on väga oluline metalle omavahel mitte segi ajada, näiteks tsingitud kruve ei tohiks kasutada roostevabast terasest detailide kinnitamiseks. 


Lisaks on poeriiulitel üha enam tundmatute pinnakatete nimetustega korrosioonivastaste pinnakatetega kruvisid, mida maailmas on patenteeritud kümneid. Nende eesmärk on kaitsta kruvi korrosiooni eest, mis pikendab kruvi eluiga väliskeskkonnas ja hoiab ühtlasi tarbija kulusid kontrolli all. Meil on enamlevinud keskkonnatingimus C3 (vastavalt EN ISO 12944-2) ehk keskmise saastega ja vähese soolasisaldusega keskkond, kus domineerivad vähese tööstusega piirkonnad. Tarbijad on üha teadlikumad, et tavaline tsingitud kruvi ei sobi meie keskkonna välitingimustesse. Korrosioonivastase pinnakattega kruvid on sageli roostevabadele kruvidele odavamaks alternatiiviks.


Janere pakub laia valikut CE-märgisega standardiseeritud kinnitusvahendeid. CE-märgisega tooted on enne turule laskmist testitud ja nende kvaliteet igati tagatud, mida omalt poolt kinnitab tootja enda väljastatud Toimivusdeklaratsioon. Janere esindused asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Viljandis ja Keilas. Iga toote ostuga käib kaasas tehniline nõustamine ja info selle kohta, kuhu täpselt mingi kinnitusvahend sobib.

Lisainfot kruvide kohta leiad Janere OÜ kodulehelt: www.janere.ee

 

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi