Peaminister Kaja Kallase sõnul olid Portugalis Portos toimunud Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide mitteametliku kohtumise põhifookuses erinevad vaktsineerimisega seotud küsimused, sealhulgas vaktsiinide patentide ja intellektuaalse omandi õigused ning üle-euroopalise vaktsineerimistõendi kasutuselevõtt.
Kallas märkis, et paljud liikmesriigid on juba kasutusele võtnud oma vaktsineerimistõendi.
“Vaja on üle-euroopalist lahendust, mis suudaks lugeda ja arvestada erinevate riikide vaktsineerimistõendeid. See võimaldaks Euroopa Liidu sees lihtsamalt taas vaba liikumist. Siin on tehniliste väljakutsete kõrval kaks huvitavat sisulist arutelukohta,” ütles Kallas.
“Esiteks, milliseid õigusi vaktsineerimistõend andma peaks. Praegu on esmane eesmärk kasutada tõendit piiriületamisel, et saaksime vaba liikumise jälle toimima. Olen seda meelt, et siseriiklik vaktsineerimistõendi kasutamise otstarve peaks jääma iga liikmesriigi pädevusse. Teine küsimus puudutab seda, keda me üldse loeme vaktsineerituteks – milliseid vaktsiine arvestame, millise ajaperioodi vältel vaktsineerimine kehtib, mida loeme läbipõdemiseks jne. Hetkel on meil veel vaktsiinide defitsiit, aga seetõttu peamegi neid küsimusi arutama praegu, et ajaks, kui kõik soovijad saavad end vabalt vaktsineerida, oleksime kriteeriumites omavahel kokku leppinud,” rääkis Kallas.
Samuti arutati Porto kohtumisel vaktsiinide patentide küsimust ja intellektuaalse omandi õigusi.
“Fookuses oli küsimus, kas avalik huvi kaalub üle vaktsiinide väljatöötamisse märkimisväärselt panustanud ravimifirmade õigused või peaks sundima ravimifirmasid oma vaktsiinide tootmisvalemeid avaldama, nii et nende järgi saaks toota iga ravimifirma, kes seda soovib,” ütles Kallas.
EL-i riigipead ja valitsusjuhid käsitlesid kohtumisel ka suhteid Venemaaga.
“Tšehhi peaminister Andrej Babiš andis ülevaate Venemaa sõjaväeluure seotusest Vrbetice laskemoonalao plahvatusega ning kutsus Euroopa liidreid üles solidaarsusele mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes,” ütles Kallas, kes toetas sellel teemal Tšehhit. “Otsustasime ülemkogus pidada Venemaa teemal eraldi strateegilise arutelu lähikuudel.”
Toimus ka liidrite videokohtumine India peaministri Narendra Modiga.
“Avaldasin India rahvale solidaarsust raske pandeemiaolukorra puhul, oleme selles võitluses koos. Eesti on Rahvusvahelise Punase Risti kaudu samuti saatnud Indiale abi. Rääkisime ka India ja EL-i majandus- ja kaubandussuhete tugevdamisest ning India potentsiaalist digipöörde ja küberturvalisuse elluviimisel. Eesti on kindlasti huvitatud tihedamast koostööst Indiaga avaliku sektori digitaliseerimise ja e-valitsemise parimate praktikate jagamisel,” vahendas Kallas.
Eesti valitsusjuhil olid ka kahepoolsed kohtumised Hispaania peaministri Pedro Sáncheze ning Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga.
Samuti tegelesid Euroopa Liidu liikmesriikide juhid sotsiaalõiguste samba tegevuskava teemadega, sealhulgas sellele, kuidas tagada majanduse taaskäivitamine, seades keskmesse hariduse ja oskused.
Liidrid arutasid võimalusi luua töökohti ja parandada töökvaliteeti ning võidelda vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu. Samuti käsitlesid nad võimalusi, kuidas toetada COVID-19 kriisist mõjutatud inimesi.
Kohtumisel võeti vastu ka Porto deklaratsioon, mis käsitleb tööturu, oskuste ja sotsiaalkaitse olulisust rohe- ja digipöörde edukal elluviimisel.