Reedel toimuval konverentsil „Eesti õigushariduse tulevik“ arutavad ülikoolide, tööandjate ja ministeeriumide esindajad, kuidas õigusõppega edasi minna olukorras, kus kutseeksamitest kukuvad läbi rohkem kui pooled ning tipptasemel õigusteadlaste koolitamiseks pole piisavalt raha ega õppejõude.
Konverentsile eelnes riigikohtu analüüs, mis tõi välja mitmeid probleemkohti, aga pakkus ka lahendusi. „Suurimaks murekohaks on juristide teadmiste madal kvaliteet, millel on mitu põhjust. Valdkond on alarahastatud, napib täiskoormusega pühenduvaid õppejõude, puuduvad selged nõuded õppekavadele,“ sõnas analüüsi üks autoritest, riigikohtunik Ivo Pilving. „Nii koolitataksegi rohkem inimesi, kui tegelikult vaja on, ent samas ressurss on killustunud ning teadmiste tase kõikuv ja madal,“ lisas ta.
Analüüs oli omakorda aluseks nädala alguses tehtud pöördumisele, kus õigusorganisatsioonide juhid edastasid mure peaministrile, ministritele ning ülikoolide rektoritele.
„Pöördumise esitajatena oleme jõudnud arusaamiseni, et nii, nagu senini on õigusharidust antud, enam jätkata ei saa,“ sõnas Advokatuuri esimees Jaanus Tehver. „Ootan, et peaminister, justiitsminister ja ka haridus-ja teadusminister möönaks, et meil on probleem, ja et nad oleksid valmis ka poliitilisel tasandil toetama lahenduste otsimist. See on kriitilise tähtsusega. Vastasel juhul süsteemi allakäik vaid jätkub,“ lisas Tehver.
Reedese konverentsi eesmärk ongi eri osapooled ehk ülikoolid, tööandjad ja valitsuse liikmed kokku tuua ning mõelda, missuguste ettepanekute ja lahendustega olukorda parandada.
Konverentsil osalejaid tervitab peaminister Kaja Kallas. Paneelides saavad sõna justiitsminister Maris Lauri, haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets, õiguskantsler Ülle Madise, riigikohtu esimees Villu Kõve, Advokatuuri esimees Jaanus Tehver, peaprokurör Andres Parmas, riigikohtunik Julia Laffranque, Tartu ringkonnakohtu kohtunik Madis Ernits, professor Lauri Mälksoo, Kaubandus- ja Tööstuskoja peadirektor Mait Palts ning Eesti Õigusteaduse Üliõpilaste Liidu esindaja Tristan Rääk.
Tartu ülikooli poolt räägivad sotsiaalteaduste valdkonna dekaan, professor Raul Eamets, õigusteaduskonna direktor, professor Gaabriel Tavits ja õigusteaduskonna asedirektor Age Värv. Tallinna Tehnikaülikooli esindab õiguse instituudi direktor, professor Tanel Kerikmäe ning Tallinna Ülikooli inimõiguste professor Mart Susi.
Konverentsi on võimalik jälgid Eesti kohtute Facebooki kanalil.