Ettevõtja Indrek Neivelti sõnul on koroonaviirusega kaasnenud kriis raske aeg, kuid samas on inimestel palju uusi võimalusi, edastas neljapäeval rahvusringhäälingu uudisteportaal.
Riik võiks kriisis pakkuda ettevõtetele toetuste asemel lihtsamalt laene ning seni on mõnele ettevõttele antud toetusi liiga heldelt. Ettevõtja sõnul läheb majandus veel mõnda aega allamäge.
“Küsimus on selles, kuidas see edasi areneb, kui me praegu hästi palju oma piire avame, kõik kohad lahti teeme. Siis on ainus küsimus, millal uus laine peale tuleb,” ütles Neivelt ETV saates “Esimene stuudio”.
Neivelt rääkis, et paljude jaoks on koroonaviirusega kaasnenud kriis raske aeg, samas on inimestel aga väga palju uusi võimalusi. Kriisi tõttu tekivad uued tarneahelad, ettevõtted toovad oma tootmist Euroopasse ning sündimas on ka mitmed uued IT-lahendused, millega seoses on ka Eestil on väga suured võimalused.
Valitsuse kriisimeetmeid kommenteerides märkis Neivelt, et mõneti andis riik toetusi liiga heldelt ettevõtetele, kelle käive küll langes, kuid kes oleks sellest hoolimata kriisi üle elanud.
“Võib-olla tõesti mõned ettevõtted poleks pidanud saama,” lisas ta. “Nüüd tehakse karmimaks, selles mõttes see on õige.”
Turismisektori ettevõtted soovivad toetuste säilitamist vähemalt aasta lõpuni. Neivelti hinnangul pole toetusi pikalt mõtet säilitada. Ta märkis, et turule tekivad uued ettevõtted ja uued suunad. Mõnes valdkonnas oleks tema sõnul olnud mõistlikum töötajad kohe ära koondada kui mitmeid kuid järjest toetust küsida.
Ettevõtete puhul tuleks Neivelti sõnul pigem anda madalaprotsendilisi laene, toetusi peaks andma eraisikutele. Tema sõnul lähevad mitmed ettevõtted küsima pigem toetust kui laenu ning ka riik ei raatsi anda laenu, kuid annab kergelt toetust ka nendele, kellel vahel polegi seda vaja.
Kõige suurem probleem eraisikule on see, kui sissetulekud kaovad ja inimestel on laenud. Neivelti sõnul võiks riik osta üles töö kaotanud eraisikute tarbimislaenude portfelli. Tarbimislaenude intressid on tema hinnangul kaks kuni kolm korda kallimad kui need võiks olla.
“See on suur koormus inimestele, seal võiks inimesi küll toetada,” märkis ta.
Neivelti hinnangul jäävad intressimäärad pikaks ajaks madalale tasemele, kuna riigid ei suuda muidu kriisiga kaasnevat laenukoormust ära teenindada.
“Intressid jäävad ikkagi väga väga kauaks nulli või negatiivseks, muud varianti ei ole,” sõnas Neivelt.