Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov tõdes, et koroonaviiruse leviku tõttu on haiglad surve all, kuid plaanilise ravile kinnipanekust praegu pole veel põhjust rääkida.

“Praegu saab öelda, et plaaniline ravi võib olla piiratud teatud valdkondades ja raviasutustes. Aga me kindlasti ei räägi veel sellest, et plaaniline ravi läheb kinni,» ütles Popov.

Tema sõnul vamistatakse praegu ette suuremas mahus Covid-19 voodikohti. «Juba täna on lisavoodeid, kuna iga päevaga kasvab haiglaravi vajadus,» märkis Popov.

Eestis on praegu haiglaravil 183 Covid-19 patsienti ning Popovi sõnul võib patsientide hulk peagi tõusta üle 200.

Terviseameti juhi Üllar Lanno sõnul on praegu haiglates 156 protsenti rohkem kroonaviiruse diagnoosiga inimesi, kui oli nädala eest.

«Plaan on selline, et meil on 265 voodikohta ja lisaks 39 intensiivravikohta,» selgitas Popov. «Kõik Covid-19 haiged peavad vajadusel haiglaravi saama ja koos sellega jaotatakse ka personal raviasutustes,» lisas ta.

Lisaks personali jaotamisele on vaja ka lisavoodikohti Covid-19 patsientidele ehk haiglatesse on vaja ruume juurde teha. «Kogemus näitab, et ühe koroonapatsiendiga tegeleb kolm korda rohkem personali kui tavapatsiendiga,» lausus Popov.

Ta selgitas, et meedikutel on vaja sel puhul kasutada isikukaitsevahendeid, samuti väsib personal kiiremini ära.

«Võib öelda, et suurem osa haiglatest peab plaanilist ravi piirama – kõik regionaalhaiglad ja keskhaiglad –, ent piiramise maht on täna pigem tagasihoidlik,» ütles Popov. Tema sõnul piiratakse praegu plaanilist ravi 20–30 protsendi võrra.

Väheses mahus on plaaniline ravi piiratud ka Lääne-Tallinna Keskhaiglas, seda ortopeedia, üldkirurgia ja uroloogia arvelt. «Ravi muidugi ikka kestab edasi, kuid mahud on lihtsalt väiksemaks muutunud,» selgitas Popov. 

Praegu on Lääne-Tallinna Keskhaiglas Covid-19 patsientide jaoks nakkuskliinikus 60 voodikohta, lisaks 14 voodikohta muude nakkushaigustega patsiente jaoks. Kuna viimastel nädalatel on Covid-19 patsientide arv oluliselt suurenenud, siis haigla lõi täiendavaid voodikohti senise ortopeediaosakonna pinnale Meremeeste haiglas. Praegu on seal koroonapatsientidele kaheksa voodikohta ning järgmisel nädalal suurendatakse kohtade arvu 12-ni.

Neljapäeva hommikuse seisuga viibib Lääne-Tallinna Keskhaiglas ravil 49 Covid-19 patsienti: 44 neist on nakkuskliinikus ja viis on Meremeeste haigla Covid-osakonnas.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno ütles, et Ida-Viru keskhaigla on juba praegu 100 protsenti Covid-19 haigetega täitunud. «Seal ei ole muud võimalust, kui voodikohti kogu aeg juurde tekitada,» nentis ta.

Ida-Viru keskhaigla taastusravi- ja õendusabi kliinikus on koroonaviirus tuvastatud juba 79 inimesel. Terviseameti teatel oli kolmapäeva pärastlõuna seisuga Ida-Viru keskhaiglas ravil 57 koroonahaiget, kellest neli olid intensiivravil.

«Suure tõenäosusega peab Ida-Viru keskhaigla lähitulevikus plaanilise ravi täitsa ära lõpetama, sest seal on väga suur arv patsiente sees. Selles regioonis võivad meil tekkida tõsised probleemid,» tõdes Popov.

Veel arutatakse plaanilise ravi piiramist Narva haiglas, kus on sees 22 koroonapatsienti ning seal on ka haiglasisene nakatumine personali seas.

Popovi sõnul jälgitakse olukorda tähelepanelikult, kuid haiglaravi vajavate Covid-19 patsientide hulga kasvuga võivad plaanilise ravi piirangud tulla ka Ida-Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli kliinikumis, Põhja-Eesti regionaalhaiglas. «Täna räägime plaanilise ravi piiramise prioriseerimisest,» toonitas Popov.

Praegu piiratakse plaanilist ravi niinimetatud madala tehnoloogiaosakaaluga ravi ehk sisehaiguste puhul. «Edasi vaatame otsa plaanilisele päevaravile ja päevakirurgiale,» selgitas Popov.

See tähendab, et veel hoitakse kõrgtehnoloogilist plaanilist ravi avatuna – selle alla kuuluvad vähihaiged, keerulised operatsioonid, kardioloogilised operatsioonid. «Kõik sellised, mis vajavad spetsiaalset aparatuuri ja erioskusi personalilt,» täpsustas Popov.

Kuid kuna nende patsientide ravi jätkub intensiivraviosakonnas, siis mida rohkem on neis osakondades patsiente, seda keerulisem on säilitada ravivõimekus senisel tasemel, lisas Popov.

Kõige olulisemaks jäävad praegu erakorraline meditsiiniline abi, Covid-19 haigusega patsiendid ja kõrgtehnoloogilist ravi vajavad patsiendid.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi