Rahvastikuminister Riina Solman leiab, et töö- ja pereelu ühildamisel oleks tulevikus kõige suurem abi peredele sellest, kui riik maksaks kinni lapsehoidja tööjõumaksud.

“Koroonakriis on toonud eriti selgelt välja töö- ja pereelu ühildamise kitsaskohad: vanematel tuleb koduseinte vahel tööd tehes olla üheaegselt tubli lapsevanem, õpetaja ja töötaja. Töö- ja pereelu ühildamise toetamine vajab riigipoolset ja tööandjate suhtumise muutust mitte ainult kriisisituatsioonis, vaid ka pikemas perspektiivis,” märkis ta. 

Solman tõdes, et paljud tööandjad on juba praegugi paindlikud, võimaldades osalist tööaega, libisevat graafikut või siis töö tegemist töötajale sobilikel kellaaegadel, kuid samas on väga palju ettevõtteid, kes seda aga lubada ei saa ning on avatud varahommikust hilisõhtuni: kaubandus, meditsiinisektor, siseturvalisus. Tema hinnangul oleks sellistel puhkudel lahenduseks ööpäevaringsed lasteaiad või tööandjate lastehoiud, kuhu saaks vanemad jätta oma lapse vajadusel ka kella 22-23-ni.

“Ühe võimaliku alternatiivina ööpäevaringsetele lasteaedadele näen aga vanematele maksusoodustuse võimaldamist lapsehoidja või miks mitte ka laste sõidutamiseks autojuhi palkamisel. Mõnedes riikides, näiteks Prantsusmaal, rakendatakse juba mõnda aega praktikat, kus lapsehoidja tööjõumaksud maksab riik. See muudab lapsehoidmisteenuse kättesaadavaks mitte ainult läbi töökoha vaid ka ise lapsehoidjat palgates. Plaanin selle teema lähiajal täpsemalt läbi analüüsida ja valitsusse arutamiseks viia,” kinnitas Solman.

“Eesti Maksumaksjate Liidu ettepanekut mitte lugeda erisoodustuseks seda, kui töötaja tööandja ametisõidukiga lapsi lasteaeda või kooli viib, otseselt ma ei toeta, aga mul on hea meel, et selle üle arutletakse,” märkis ta.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi