Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem osales veebi vahendusel Kanadas toimunud maailma juhtivate digiriikide võrgustiku Digital Nations ühiskonverentsil, kus uuendati ka grupi põhikirja.
“Digital Nations võrgustiku eesmärk on heade praktikate ja kogemuste vahetamine infoühiskonna ja e-riigi arengu alal ja Eestil on väga hea meel oma teadmisi jagada ja samameelsetelt riikidelt õppida. Nii on meil võimalik kiiremini ja tõhusamalt veelgi paremaks digiriigiks saada,” märkis Siem.
“Digiriik ei ole miski, mis ühel hetkel valmis saab. Digi areneb pidevalt edasi ja see loob uusi väljakutseid ja võimalusi ka riikidele ja nende valitsemissüsteemidele. Digital Nations võrgustiku riigid näitavad üksteisele digivalitsemise vallas eeskuju ja aitavad koostöös lahendada muresid või jagada parimaid kogemusi,” selgitas minister.
Ministri sõnul püütakse koostöögruppi hoida võimalikult mitte-ametlikuna, et vältida bürokraatilisi raame ja keskenduda just teadmiste ning parimate praktikate jagamisele. Praegu toimuvad töötasandi arutelud neljal suuremal teemal: digitaalne identiteet, tehisintellekt ehk AI, andmed ja digitaalsed roheteemad.
Digital Nations 2020 Kanada ühiskonverentsil allkirjastati liikmesriikide poolt ka uuendatud põhikiri, millele grupi tegevus toetub. “Sisulisi muudatusi see võrgustiku jaoks kaasa ei toonud, kuid tehnoloogilised arengud maailmas on toonud lauda uusi teemasid, mis nüüd ka põhikirjas kajastatud said,” ütles Siem. Lisaks käivitati võrgustiku ühiskonverentsil Eesti algatusel liikmesriikide tehnoloogiajuhtide ümarlaud.
Kõrge e-valitsemise tasemega riikide koostöövõrgustik Digital-5 sai alguse Ühendkuningriigi eestvedamisel 2014. aastal ning tänaseks on sellest välja kasvanud Digital Nations. Võrgustikku kuuluvad: Ühendkuningriik, Eesti, Iisrael, Lõuna-Korea, Uus-Meremaa, Uruguai, Kanada, Portugal, Mehhiko ja Taani. Võrgustiku tööd suunab juhtrühm, milles Eestit esindab IKT asekantsler Siim Sikkut.