Tallinna eksmeeri ja Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare korruptsioonikaasuse raames kohtu all olev ärimees Alexander Kofkin rääkis neljapäeval Harju maakohtus prokuröri küsimustele vastates, et pole oma firmade juhtimisega ammu otseselt seotud, küll aga soovis ta vestlustes Savisaarega tagada, et linnaametnikud tema firma asju menetledes seadust ei rikuks.
Kofkin kinnitas, et ainuomanikuna saab ta kogu Estkompexim Toitlustuse ja Meriton Hotelsi tulu endale, kusjuures hotelli tuli oli aastatel 2014-2015 umbes kolm miljonit eurot aastas, Estkompexim Toitlustuse puhul ligi 150 000 eurot aastas. Raekoja platsi üüripinna arvelt saadavat tulu pidas Kofkin enda sõnul väga oluliseks, kuna antud pinna renoveerimisse on läinud suured investeeringud. Küsimusele, kas Kofkin on teinud aastatel 2014-2015 ka ise juhtimisotsuseid kõne all olevates ettevõtetes, vastas Kofkin, et täpselt ta ei mäleta, küll aga on ta andnud oma alluvatele suuniseid.
Koostöölepingu kohta Estkompeximi valduses olevate Raekoja platsi ruumide allrentiniku Amintor OÜ kohta märkis Kofkin, et tema eesmärk oli saada tagasi investeeringud, mille tema ettevõte on teinud Raekoja platsi ruumide renoveerimisse. “Neid rahuldas leping aastatel 2002-2017, kuid kui nad kuulsid siis, et ma olen kahtlustatav altkäemaksu andmises, hakkasid nad lepingut rikkuma,” rääkis Kofkin. “Nüüd vaidleme tsiviilkohtus, sest selliste partneritega ei soovi ma enam koostööd teha.”
Kofkin märkis, et ta juhendas oma alluvaid Peedu Zeigerit ja Kristjan Kasakut koostöölepigu sõlmimisel Amintoriga, samas ei pidanud Kofkin seda firma tegevjuhtimiseks. Ka kinnitas Kofkin, et ta pole tegelenud Meritorni hotelli klientide otsimisega. Sealhulgas märkis Kofkin, et INTA kongressi korraldamine ei mõjutanud eriti Meritoni tulusid, kuna hotell on väga suur. Mis aga puudutas Tallinnaga rendilepingute sõlmimist ja pikendamist, kinnitas Kofkin, et pole neid lepinguid ise vaadanud ja ei tea selliste protsesside üksikasju.
Kui prokurör küsis, kas Kofkin pidas võimalikuks, et Savisaar suudab mõjutada rendilepingute pikendamist, vastas Kofkin, et ta soovis vaid, et linnaametnikud tema firma asju menetledes seadust ei rikuks ja Savisaar sellel võimaluse korral pilku peal hoiaks. “Minu teada lähevad sellised lepingud läbi linnavalitsuse, mida juhatas Savisaar,” selgitas Kofkin, rõhutades, et pole midagi ebaseaduslikku teinud.
Kui prokurör küsis Kofkinilt Savisaarele antud laenu kohta, siis märkis ärimees, et ta teab küll, millal ja kuidas ta raha üle kandis, kuid ei mäleta, kas, millal ja kui palju on raha tagastatud. “Leping ütles, et Savisaar pidi laenu tasuma tähtaja lõppedes tervikuna koos intressidega,” rääkis Kofkin. Küsimusele, kas Kofkin oli huvitatud võla tagasisaamisest, vastas ärimees, et loomulikult oli. Asjaolus, et võlgades Savisaar tegi kulutusi välisreisile, ei näinud Kofkin midagi erakordset, sest tema teada teenis Savisaar linnapeana ja raamatute kirjutajana hästi.
Neljapäeval andis Harju maakohtus videosilla vahendusel Hispaaniast tunnistusi ka Hispaania hotellides meditsiinitöötajana praktiseeriv Ursula Bernerth, kes meenutas, et Savisaare raviprotseduuride eest tasus Kofkin, samas ei tundunud talle, et see oleks olnud tasu mõne varasema teene eest.
Neljapäeval andis kohtus tunnistusi ka Kofkini assistent-autojuht Stanislav Andrejev, kes kinnitas, et kulutused, mille tegid Savisaar ja Siret Kotka Hispaanias Kofkinil külas olles, tasusid nad ise.
Mõned nädalad tagasi andis kohtule tunnistusi Savisaarele meelehea pakkumises süüdistatav ettevõtja Vello Kunman, kes eitas tutvust Savisaarega ja talle raha pakkumist.
Enne seda pidas kohus istungi 19. juunil, kui Kunmani kaitsja vandeadvokaat Paul Keres taotles täiendava tunnistaja kutsumist, et tõendada 2014. aasta lõpus jõulupeol Villu Reiljani purjutamist enne tema kohtumist Savisaarega. Kohus selle taotluse ka rahuldas, kuid hiljem loobus kaitsja täiendava tunnistaja kutsumisest.
18. juunil tunnistas ettevõtja Hillar Teder, et 2014. aastal rahastas ta varjatult Keskerakonda. Pärast Tederi antud ütlusi rahuldas kohus prokuratuuri taotluse ja lõpetas tema kriminaalasja oportuniteediga. Teder peab tasuma kriminaalmenetluse lõpetamise eest riigi tuludesse sunniraha 200 000 eurot.
Ühtlasi tegi kohus juuni keskel määruse, millega eraldas juriidilise isikuna kohtu all oleva Keskerakonna materjalid eraldi menetlusse, kuna partei on avaldanud soovi minna riigiprokuratuuriga karistuse osas kokkuleppele.
Mullu detsembri lõpus tegi riigikohus otsuse, millega Edgar Savisaar vabastati tema tervisliku seisundi tõttu kohtu alt.
Riigiprokuratuur süüdistas Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, samuti neljas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises.
Keskerakond on kohtu all juriidilise isikuna.
Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatuna on kohtu all veel ettevõtjad Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin ja Vello Kunman.
Tallinna linnavolikogu endist esimeest ja praegust riigikogu liiget Kalev Kallot süüdistab prokuratuur kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistati ekspoliitik Villu Reiljani.
Omastamisele kaasaaitamises süüdistatavana oli kohtu all ka Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser, kuid tema suhtes lõpetati menetlus oportuniteediga.
Kohtuprotsess algas Harju maakohtus 2017. aasta 12. juunil, kui kõik süüdistatavad kinnitasid, et nad ei tunnista end süüdi. Vaid kohtu all olnud ekspoliitik Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema osas lahendas kohus süüasja kokkuleppemenetluses.
2017. aasta oktoobris kinnitas maakohus Reiljani altkäemaksu vahendamise kriminaalasjas riigiprokuratuuriga sõlmitud leppe, mille järgi pidi Reiljan karistusena maksma riigile veidi üle 33 000 euro.