Juba sel nädalavahetusel ootavad ees munadepühad. Loomade eestkoste organisatsioon Loomus kutsub kõiki jätma munad söömata ja värvimata ning selle asemel nautima kevadet loomasõbralikult ja täistaimselt.

Kuidas tähistada munavabasid munadepühasid? Mida panna lauale ja kuidas pakkuda nii endale kui ka lastele rõõmu “munade” värvimisest? Loomuse liige Lene Otenurm jagab kolme retsepti, mis toovad naeratuse suule nii magusasõbrale kui soolase toidu austajale.

Värvilised maasikaküpsised 

Kevade saabumist tähistatakse tavaliselt erksate värvidega, tuues tuppa värskeid lilli ning kattes laua värviliste linikutega. Munade värvimise asemel innustame inimesi asendama seda aegunud traditsiooni loomasõbralikumaga ehk kaunistama hoopis küpsiseid. Värviliste glasuuride tegemiseks ei pea toiduvärve ostma, vaid saab katsetada erinevate looduslike koostisosadega. 

300 g nisujahu 

150 g valget suhkrut 

160 g margariini (või veganvõid)

1 tl vanillipastat (või vanilliekstrakti)

0,5 tl soola 

0,5 tl küpsetuspulbrit 

150 g maasikaid 

~300 g tuhksuhkrut + pisut taimset piima või sidrunimahla 

Pane maasikad 1 tl veega potti ning kuumuta keskmisel kuumusel. Sega ja purusta maasikaid lusikaga, kuni need hakkavad lagunema (umbes 5 min). Vala maasikad läbi sõela, et eemaldada seemned, ning jäta jahtuma. Jäta vedelik alles. Sega teises kausis nisujahu, suhkur, sool, vanillipasta, küpsetuspulber ning toasoe margariin. Lisa supilusika kaupa juurde maasikavedelikku ning sega, kuni tainas on ühtlane. Kokku lisa umbes 4 spl maasikavedelikku, vajadusel natuke vähem või rohkem. Ülejäänud vedelikku saab kasutada roosa maasikamaitselise glasuuri valmistamiseks. Paki tainas õhukindlalt ära ja jäta vähemalt paariks tunniks külmkappi seisma.

Kui tainas on seisnud, eelkuumuta ahi 180 °C kraadini. Rulli tainas jahusel pinnal lahti ning lõika vormideks. Muna kujuliste küpsiste tegemiseks saab kasutada vormina supilusikat. Aseta küpsised ahjuplaadile ning küpseta 6-8 minutit. 

Kui küpsised on jahtunud, valmista glasuuri. Jaota tuhksuhkur nii mitmesse kaussi, kui mitut erinevat värvi glasuuri soovid teha. Tavalise valge glasuuri jaoks võid lisada tuhksuhkrule taimset piima või sidrunimahla. Lisa vedelikku ainult teelusika kaupa ja sega täielikult, enne kui rohkem juurde lisad, et glasuur ei muutuks liiga vedelaks. Kui siiski tundub, et lisasid liiga palju vedelikku, võid alati lisada tuhksuhkrut juurde. Roosa glasuuri saamiseks sega tuhksuhkur maasika (või mõne teise punase marja) vedelikuga. Lillat värvi saab näiteks peedimahlast, mustsõstrast või acai marja pulbrist. Rohelist värvi annab spirulina, klorella või matcha pulber. Rohelist värvi saab ka kuumutades spinatilehti natukese veega või keetes rohelist kohvi. Kollast värvust annab kurkum, oranži porgandimahl. Sinist värvi saab, kui keeta punast kapsast natukese veega. Kui glasuurid on valmis, vala need minigrip kottidesse, lõika üks nurk ära ja kaunista küpsised.

Vegan quiche tomati ja basiilikuga 

See mõnusalt kreemine quiche on lihtne ja pilkupüüdev roog. mida valmistada peolauale või maitsvaks brunch’iks. Valmistamiseks pole vaja ühtegi köögimasinat ja koostisosad saad kokku segada vaid ühes kausis. 

500 g vegan lehttainast 

1 pakk (349 g) siidist tofut 

250 ml taimset koort 

100 g kikerhernejahu 

2-3 tl India musta soola (kala namak)

Peotäis värsket või 2 spl kuivatatud basiilikut 

125 g kirsstomateid 

1 keskmine sibul 

Eelsoojenda ahi 200 °C kraadini. Rulli lehttainas õhemaks, aseta ümmargusse ahjuvormi ja lõika ära ääred, mis üle serva ulatuvad. Sega kausis kokku siidine tofu, taimne koor, kikerhernejahu ning must sool. Soovi korral võib lisada pisut kurkumit, et quiche kollasem tuleks. Haki sibul ja basiilik ning lisa need segule. Vala saadud segu ahjuvormi ning aseta peale poolitatud kirsstomatid. Küpseta ahjus umbes 25-30 minutit, kuniks quiche on pealt kuldne ning taigna äär kergelt pruun. Lase enne serveerimist täielikult jahtuda.

Täidetud tofud

Kas see on retsept või pigem kunstiprojekt? Selle üle võid otsustada ise, kuid tulemus on meisterdamist väärt ning pakub nostalgilist maitseelamust. Boonuseks saab ülejäävad koostisosad ära kasutada maitsva võileivamäärde tegemiseks. 

349 g siidist tofut 

200 g kikerherneid 

100 g veganmajoneesi 

1 tl India musta soola (kala namak)

näputäis kurkumit (kollase värvi jaoks)

Purusta blenderis kikerherned koos veganmajoneesi, musta soola ja kurkumiga. Lõika siidine tofu neljaks tükiks ja vormi need noa ja/või supilusika abil pooliku muna kujuliseks. Ole tofu käsitlemisel ettevaatlik, kuna see on väga habras. Kui oled kujuga rahul, tee tofu keskele teelusikaga väike auk. Pane kikerherne täidis minigrip kotti, lõika ära üks nurk ja täida tofumunad. 

NB! Sega ülejäänud tofu ning kikerherne täidis kokku, et saada maitsev “munamääre” võileivale.

Rohkem retsepte ja ideid, kuidas tähistada munavabasid munadepühasid, leiad Facebooki ürituse “Munavabad munadepühad 2022” alt. Lisaks on Loomus korraldanud samateemalise online-viktoriini, milles osalejate vahel loositakse välja erinevaid auhindu.


POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi