Eesti ajakirjanduses kasvas koos koroonalainetega nii hirmust kui õnnest rääkimine, näitab Luminori värske meediauuring.

Luminori panga tellitud meediauuringus analüüsiti esimest korda, kuidas kasutas Eesti, Läti ja Leedu meedia koroonapandeemia ajal sõnu „covid“, „õnn“, „unistused“ ja „hirm“. 

Eelmise aasta märtsis tegi Covidi mainimine Eesti ajakirjanduses taas tugeva tõusu – 10 641 mainimist veebruaris võrreldes 14 817 mainimisega märtsis. Seejuures kasvas samal ajal ka hirmust ja õnnest kirjutamine.  

Samasugune kasv on jälgitav ka koroona uue laine ajal 2021. aasta sügisel, mil koos haigestumiste tõusu ja Covidi mainimiste väikese kasvuga suurenes ka sõna „õnn“ kasutamine (1461 oktoobris vs 1969 novembris). 

Luminori Eesti turundusjuhi Merilin Punderi sõnul on uuringust näha, et vastukaaluks Covid-19 tekitatud hirmudele ja ebakindlusele proovib ajakirjandus kajastada ka õnnelik olemisega seotud teemasid. „Koroonapandeemia pani ilmselt paljud mõtlema, mis on tegelikult õnn ja kuidas keerulistes oludes õnnetunnet alles hoida ning tuleb välja, et ka meedia rääkis sellest üsna tihti,“ ütles Punder.

Unistustest rääkimine samas koroonaga ühte jalga ei käinud ja selle mainimised suurenesid veidi hoopis septembris, mis tõenäoliselt on seotud kooli algusega. 

Lätis kirjutati Covidist kõige enam eelmise aasta märtsis, nii nagu ka Leedus. Samas eristas Lätit Eestist asjaolu, et Lätis jäid Covidi mainimised suhteliselt kõrgele tasemele ka suveks, ent Eestis toimus juuniks selles osas tugev langus. Sõnad „õnn“ ja „unistused“ silmatorkavaid jõnkse ülespoole aastases kasutuses Lätis ei teinud. 

Lätis kasvas eelmise aasta märtsis silmanähtavalt koos Covidi uue laine hoogustumisega hirmu kasutamine (1338 veebruaris vs 1805 märtsis), kuid novembris järgmise laine ajal sellist hüpet enam polnud. 
Leedus kasvasid nii Covidi kui hirmu mainimised eelmise aasta märtsis, kuid sügisel enam sellist tõusu sõnakasutuses pole näha.

Kokkuvõtvalt on kõigis kolmes Balti riigis meediaanalüüsist näha, et 2021. aasta sügiseseks laineks on pandeemiaga juba harjutud ning kuigi Covidist kirjutamine kasvab, siis muid suuri võnkeid sõnade „õnn“ või „hirm“ kasutamises haigestumiste tõus enam kaasa ei too.

Uuring on osa Luminori panga projektist „Kõigile, kes hoolivad“, millega julgustatakse Baltimaade inimesi rääkima avameelselt oma soovidest ning jagama oma vanemate või vanavanemate unistusi spetsiaalselt projekti jaoks loodud veebisaidil. Veebruaris valib pank välja ja viib täide kolme inimese unistused Eestis, Lätis ja Leedus.

Meediauuringu viis Luminori nimel Leedus läbi Mediaskopas, Eestis BMMG ja Lätis LETA. Uuring hõlmas ligikaudu 650 Leedu, 450 Eesti ja 600 Läti meediaväljaandes mitut sadat tuhandet artiklit ja aruannet.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi