Venemaa saatis hiljuti oma hävitajad toetama Liibüa mõjuvõimsa väepealiku Khalifa Haftari poolel võitlevaid Vene palgasõdureid, teatas teisipäeval USA Aafrika väejuhatus (Africom).
Tegemist on pikaleveninud konflikti olulise eskaleerumisega.
Hävitajad lahkusid Venemaalt ja peatusid esmalt Süürias, kus nad värviti enne Liibüasse suundumist üle, et peita nende Vene päritolu, märkis Stuttgartis baseeruv Africom.
USA sõjavägi ei öelnud, millal täpselt hävitajad saabusid, tõdedes vaid, et see oli “hiljuti”.
Esmaspäeval teatasid Liibüa ühtsusvalitsusele (GNA) lojaalsed väed sadade Vene palgasõdurite evakueerimisest pealinnast Tripolist lõuna pool asuvatest lahingupiirkondadest.
Haftari aasta kestnud pealetungile Tripoli hõivamiseks on saanud osaks rida tagasilööke.
“Bani Walidi lennuväljal maandus sõjaväe transpordilennuk An-32, et jätkata Tripoli lõunaosast põgenenud Wagneri rühmituse palgasõdurite evakueerimist veel täpsustamata sihtkohta,” teatasid valitsusmeelsed väed Twitteris.
Ühtsusvalitsuse relvajõudude ja Haftari vägede vahelisse konflikti sekkumises on süüdistatud mitut riiki, teiste seas Venemaad, Türgit ja Araabia Ühendemiraate.
Mai algul kinnitasid ÜRO eksperdid USA ajakirjanduse teateid, mille kohaselt oma võitlejaid on Liibüasse Haftari poolele võitlema saatnud ka Vene presidendile Vladimir Putinile lähedane paramilitaarne Wagneri grupp. Kreml eitab sekkumist Liibüas.
Kuid ÜRO eksperdid kinnitasid möödunud kuul Wagneri võitlejate saabumist Haftari toetama.
“Liiga kaua on Venemaa eitanud oma sekkumise tegelikku ulatust jätkuvasse Liibüa konflikti. Enam ei saa olla mingit eitamist,” märkis USA armeekindral Stephen Townsend Africomi avalduses.
“Venemaa üritab Liibüas selgelt kaalukaussi oma kasuks kallutada,” lisas ta.
“Nagu Süüriaski laiendavad nad oma sõjalist jalajälge Aafrikas, kasutades valitsuse toetatud palgasõdurite rühmitusi nagu Wagner.”
Kindral kirjeldas Liibüasse lähetatud Vene sõjalennukit kui “neljanda põlvkonna hävitajat.
GNA-meelsete vägede andmeil on pagenud eesliinilt Tripoli lähedal 145 kilomeetri kaugusel asuvasse Bani Walidi 1500 kuni 1600 palgasõdurit. Pühapäeval olevat selle linna lennuväljla maandunud seitse transpordilennukit, mis tõid laskemoona ja relvi ning evakueerisid põgenevaid võitlejaid.
Haftari väed, mis kontrollivad suurt osa Liibüa Ida- ja lõunaosast, alustasid pealetungi Tripolile mullu aprillis, kuid on takerdunud pealinna lähistele.
Lahingutes on hukkunud sadu tsiviilisikuid ja sundinud kodu maha jätma enam kui 200 000 inimest.
Naftarikas Liibüa langes kaosesse, pärast kauaaegse diktaatori Muammar Gaddafi kukutamist ja tapmist 2011. aasta NATO toetatud ülestõusu käigus.
Africomi sõnul ähvardab Venemaa tegevus konflikti pikendada ning suurendab ohvrite hulka ja inimkannatusi mõlemal poolel.
Kui see kinnitust leiab, siis tähendab Vene hävitajate lähetamine Liibüasse järjekordset 2011. aasta ÜRO relvaembargo rikkumist.
Maailma liidrid leppisid jaanuaris kokku jätkata embargot ja peatada sekkumine konflikti, millesse on haaratud piirkondlikud rivaalid.
Kuid ÜRO on hoiatanud, et mõlemad pooled saavad endiselt väljastpoolt relvi ja võitlejaid.