Võimukoalitsiooni kuuluvad kolm erakonda algatasid erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) likvideerimise, soovides komisjoni funktsioonid anda riigikontrollile, vahendab BNS.
Isamaa, Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud eelnõus märgitakse, et selle väljatöötamine tulenes vajadusest tagada professionaalsem kontrolli erakondade tegevuse rahastamise üle.
“Selleks asendatakse senine erakondade rahastamise järelevalve komisjon uue kontrolliorganiga, milleks on Riigikontroll,” seisab seletuskirjas.
Võimerakondade hinnangul on 2011. aastal loodud ERJK täielik vastavus sõltumatuse nõuetele küsitav ning seda eelkõige põhjusel, et ERJK koosseis ei vasta täies ulatuses sõltumatuse kriteeriumile. “Välistatud ei ole poliitiline mõju ERJK liikmete üle, kuna ERJK-sse kuuluvad ka Riigikogus esindatud erakondade nimetatud liikmed, kes ei tohi olla Riigikogu ega Vabariigi Valitsuse liikmed,” märgitakse seletuskirjas.
Ühtlasi märgitakse, et seadusemuudatusega pannakse riigikontrollile täiendav ülesanne, mille täitmine eeldab organisatoorseid ümberkorraldusi, ametnike värbamist, väljaõpet ja muud seesugust.
ERJK aseesimehe Kaarel Tarandi sõnul ei selgu ei eelnõust ega seletuskirjast, millist probleemi lahendama asutakse. «Seetõttu on raske mul öelda, millised need varjatud motiivid võivad olla. Minu küsimus on see, kui öeldakse, et järelevalve on oluliselt paranenud kümne aasta jooksul ning teises kohas on kirjas, et on vaja suurendada professionaalsust. Selleks on vaja teha mingi uuring või analüüs, milles praegune ebaprofessionaalsus seisneb,» lausus Tarand.
ERJK on käinud koalitsiooni kuuluva Keskerakonnaga palju kohut käinud. Tarand märkis, et ERJK on teinud rahastuse pärast ettekirjutusi peaaegu kõigile erakondadele. «Aga Keskerakond on teinud sellest tõepoolest kõige suurema teema, nendega on läinud vaidlused kohtusse, kuna need on alati seal ära vaidlustanud.»
Tarand rõhutas, et õigusriigis on oluline see, mida kohus on otsustanud. Kui ERJK oleks teinud praaki, siis oleksid komisjoni ettekirjutused tühistatud, aga nende aastate jooksul pole kohus seda kordagi teinud.