Ehkki niigi vaevaliselt laabuvale koroonaviiruse vastu vaktsineerimisele on kehtestatud range riiklik kava, pöördus Valga haigla juhataja ja ravijuht Margus Ulst hiljuti Tartu Rotary klubi poole pakkumisega, et osa tema juhitavasse haiglasse saabunud vaktsiinidoosidest võiks kasutada eakate klubiliikmete kaitsesüstimiseks.

Ka ise Rotary klubisse kuuluv haiglajuht ei eitanud Tartu Postimehe usutlusele vastates, et selline seik on aset leidnud. Ta selgitas, et esimese tarnega olevat nende haiglasse saabunud 105 vaktsiinidoosi ning sealt sai osa tervishoiutöötajatest esimese kaitsesüsti kätte. Kuna aga samas oli ilmnenud, et tegelikult võib ühest Pfizeri vaktsiiniviaalist saada algul lubatud viie doosi asemel kuus, olevat tekkinud küsimus, kuidas ülejääki kasutada.

«Valga haiglas oli vaktsineerimise järjekord suhteliselt lühike. Keeldujaid oli palju ja seega tekkis ka oht, et osa vaktsiini võib raisku minna,» põhjendas Ulst. Nii olevatki ta pidanud asjakohaseks pöörduda 7. jaanuaril pakkumisega Tartu Rotary klubi presidendi Tõnu Loogi poole. «Kirjutasin klubi presidendile ja küsisin, kas selline asi võiks olla võimalik, et riskirühmas olevaid klubi liikmeid raisku mineva vaktsiiniga vaktsineerida.»

Ulsti väitel oli jutt umbes kümnest doosist, mis võinuks kuluda klubi vanemate liikmete kaitsesüstimiseks. Pelgalt ideeks see aga jäigi, sest Rotary klubi juhatus keeldus pakkumist vastu võtmast.

«Loomulikult oli selles pakkumises eetilist konflikti, aga alternatiiv olnuks, et vaktsiinid jäänukski pudelitesse,» jätkas Ulst. Ta rõhutas, et Valga haiglas said kõik töötajad, kes soovisid, vaktsineeritud, enne kui ta oma ettepanekuga klubikaaslaste poole pöördus. «Kirjutasime haigla sisevõrgus mitu kirja,» ütles Ulst. Ta lisas, et osa nende töötajatest olevat oma vaktsiinidoosi ka Tartu Ülikooli kliinikumis kätte saanud või olid juba ise jõudnud haiguse läbi põdeda.

«Raisku see ei läinud. Otsisime haigla pealt juurde apteekreid ja ka ukse taga ootavaid patsiente ning küsisime, kas nad oleks nõus tulema vaktsineerima,» rääkis Ulst. Ta sõnas, et võtab nüüd toimunut õppetunnina. «Isegi kui mõtled siiralt ja heast mõttest, et tahad seeniorklubi liiget aidata, siis sa ei tohi seda teha, see ei näe ilus välja ja ei olegi. Sain sellest väga hästi aru,» tunnistas ta.

Valga haigla emahaigla, Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse esimees Priit Perens ei soostunud juhtunut esialgu kommenteerima ja teatas, et üksikasjade väljaselgitamiseks tuleb lõpule viia äsja algatatud sisejuurdlus.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi