Alates tubakast loobumise nõustamise korralduse üle tulemisest Tervise Arengu Instituudist haigekassasse 2019. aastal, on laienenud tubakast loobumise nõustamist pakkuvate asutuste hulk, lisandunud on mitu uut partnerit, valminud on ravi- ja patsiendijuhend ning paranenud on nõustamise andmete kogumise viis.
Viimase kolme aasta jooksul on haigekassa teenust arendatud jõuliselt ning praeguseks on tubakast loobuval inimesel võimalik nõustamist saada 15 haiglas üle Eesti. „Kui siiani toimus Eestis tubakast loobumise nõustamine haiglavõrgu arengukava haiglates, siis sellel aastal võrgustik laieneb,“ rääkis haigekassa partnersuhete osakonna peaspetsialist Signe Borissov.
Tema sõnul on teenus vajalik nii suitsetajate kui ka teiste tubakatoodete suure kasutajate arvu tõttu.
2020. aastal oli Eesti elanike seas igapäevasuitsetajaid 17,7 protsenti ning 2018. aastal tegid loobumiskatse ühtekokku 66 tuhat suitsetajat.
Lähitulevikus laieneb tubakast loobumise mitte-meditsiiniline nõustamine perearstide, apteekide ja kooliõdede juures, ka seal hakkab teenuse eest tasuma haigekassa. Kuna kooliõpilaste seas on nii huuletubaka kui e-sigaretti kasutamine tõusnud hüppeliselt, on oluline, et tubakast loobumise nõustamine toimuks ka kooliõdede juures.
Samuti on haigekassa loonud koostöös Tartu Ülikooli ja erialaekspertidega ravijuhendi, mis pakub suunised tubakast loobumise esmase nõu andmiseks näiteks noorsoo- või sotsiaaltöötajatele. Lisaks on valminud patsientidele mõeldud juhend, mis aitab inimesel testida oma nikotiinisõltuvuse taset ning kuhu on koondatud praktilised soovitused nikotiinitoodetest loobumiseks.
„Tubakast loobumise nõustamist saavad läbi viia erineva haridusega nõustajad, mis toob teenust patsiendile lähemale. Soovime tõsta spetsialistide teadmisi ning seeläbi muuta teenust inimestele laiemalt kättesaadavamaks, mis võiks kokkuvõttes motiveerida inimesi loobuma tubaka- ja nikotiintoodetest. Uuele ravijuhendile toetudes on võimalus lihtsamaid nõustamise võtteid loobumiseks pakkuda ka inimestel, kes ei tööta tervishoius, näiteks sotsiaal- või noorsootöötajad,“ ütles Borissov, kelle hinnangul saab enamus inimesi abi just sellisel nõustamisel, mis ei vaja tuge näiteks retseptiravimite näol.
Sellel aastal laiendab haigekassa teenust ka erasektori kliinikutesse. „Muudatuse tulemusena saavad inimesed edaspidi tubakast loobumise nõustamise teenust haigekassa rahastusel ka erakliinikutes. Selleks kutsume asutusi üles liituma tubakast loobumise nõustamise pakkumisega, milleks tuleb erakliinikul esitada meile sellekohane taotlus,“ ütles Borissov. Alates 1. aprillist võivad tubakast loobumise nõustamise teenust pakkuda koostöös raviarstiga ka füsioterapeudid, logopeedid, tegevusterapeudid ja psühholoogid.
Seoses teenuse üle tulemisega haigekassasse on muutunud ka nõustamise andmete kogumise kvaliteet. Iga inimese kohta esitab teenuseosutaja arve, mis annab ülevaate, kui suures mahus on teenust kasutatud.
Tubakast loobumise nõustamise teenus on inimesele tasuta, sealhulgas ka ravikindlustuseta inimesele. Teenuse saamiseks on vajalik eelnev registreerimine.