Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Lauri Läänemets ütles laupäeval erakonna üldkogul peetud kõnes, et sotsiaaldemokraadid on Eesti poliitikas justkui hullumaja vahesein – ühel pool seisavad radikaalkapitalistid, teisel pool Kremli väärtusruumi ihalevad fanaatikud.

“Nähtamatu käe pimesi kummardajad ei soovi ega suuda lahendada enda tekitatud probleeme, mis omakorda annavad hoogu tugeva käe ihalejatele ja loovad viljaka pinnase agressiivsele autoritaarsusele,” kõneles Läänemets. “Reformierakond ei saa olla lahendus vastukaal EKRE-le, sest EKRE pole mitte põhjus, vaid parempoolse majanduspoliitika tekitatud võitjate ja kaotajate ühiskonna tagajärg.

Läänemetsa sõnul sipleb palgavaesuses 60 000 perekonda, kümne aastaga on Euroopa kodude hinnad kasvanud kõige kiiremini Eestis, regionaalne ebavõrdsus süveneb ja toidukorv muutub üha kallimaks. Ometi ei tohi Euroopa kõrgeimal hinnatõusul lasta hävitada Eesti perede toimetulekut ega laostada kohalikke ettevõtteid.

“Kui tõusevad hinnad, peavad tõusma ka sissetulekud – palgad, pensionid, lastetoetused. Sest nii on õiglane. Kellegi tööpanus ei ole vähem väärt lihtsalt seetõttu, et elektribörs ei toimi või et meil on kaabakast naaber,” rääkis Läänemets.

Läänemets rõhutas, et eelseisvatel valimistel määratakse Eesti saatus vähemalt järgnevaks kümnendiks.

“Meie lähiaastate tähtsaim väljakutse on hoida Eesti riik ja ühiskond ühtsena. Sotsiaaldemokraatide roll on tagada, et ilmajäetuse tunne ei murendaks usku oma riiki. Just seetõttu, et on sõjaaeg, peame rohkem kui kunagi varem seisma Eesti perede ja ettevõtete eest,” märkis Läänemets, kelle sõnul on julgeolek palju enamat kui relvasüsteemid ja laskemoon.

“Vaesust süvendaval ning tülidest räsitud ühiskonnal pole lootustki sõjaajal hakkama saada. Igaühe toimetulek on Eesti julgeolek,” selgitas Läänemets.

Tema sõnul on sotsiaaldemokraatide kõige suurem vastutus ja tähtsaim ülesanne tugev Eesti, kus kedagi ei jäeta maha.

“Suurel gloobusel on demokraatia vähemuses, autoritaarsus tõstab pead. Suletud ja vastanduval Eestil pole jõhkra ja autoritaarse naabri kõrval pikka perspektiivi,” tõdes Läänemets.

Inimeste toimetuleku tagamiseks soovivad sotsiaaldemokraadid tõsta miinimumpalga 1200 eurole ning tõsta ka tulumaksuvaba miinimumi. Seeläbi saaks võidelda palgavaesusega ning vähendada jõuliselt naiste ja meeste palgalõhet ja regionaalset ebavõrdsust.

“Tegelikult peaks Euroopa Parlamendi seatud eesmärgi kohaselt olema alampalk Eestis juba täna 900 eurot, kahjuks on see ametiühingute ponnistustest hoolimata vaid 725 eurot,” kritiseeris Läänemets.

Sotsiaaldemokraatide valimisprogrammis on ka pensioni tõstmine 1200 eurole ning niinimetatud 400-eurose alampensioni kehtestamine, millest vähem ei tohiks kellelegi pensioni maksta. Selleks et inimesed saaksid olla töökoha valikul vabad, noored jääksid kodukohta ja ettevõtlus saaks areneda, on vaja taskukohaseid elamispindu kõikjal Eestis – sotsiaaldemokraadid näevad siin lahendusena 5000 uue korteriga üürielamute ehitamist ning maapiirkondadesse ja väikelinnadesse 15 000 tasuva töökoha loomist.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi