Vaatamata mõõnale kinnisvaraturul oli detsember kinnisvaraarendajale Endover möödunud aasta üks edukaim – Tallinnas tehti 18 tehingut, 5 miljonit eurot käivet ning uue omaniku leidis circa 1200 ruutmeetrit uusi kortereid ja äripindu.

Hinnanguliselt müüdi või broneeriti Tallinnas aasta viimasel kuul 50 erinevate uusarenduste korterit või äripinda. Neist 18 tehinguga oli Endover detsembris kogu pealinna turu edukaim. Aasta kokkuvõttes oli detsember ettevõttele müügikäibelt koguni paremuselt teine kuu, teatas ettevõte.

Kinnisvaraanalüütiku Tõnu Toomparki andmetel püüs detsembris kõige paremini Volta Residentside projekt. Silma paistsid ka müügitehingud Kopli liinide korteritega, mis näitab, et Põhja-Tallinna ja Kalamaja arendused on ka passiivsel turul teistest eelistatumad, sest piirkond areneb, asukoht on hea ja arendused on atraktiivsed.

Endoveri müügiosakonna juhi Olari Voki sõnul tõestab detsembri statistika, et kinnisvaraturgu ei ole tabanud seisak, nagu on viimasel ajal kiputud väitma, vaid turg on pidevas muutumises. Võidukäiku teevad väiksema ruutmeetriarvuga ja seega madalamate püsikuludega korterid. Turult pole aga kadunud ka luksuskinnisvara ostja, sest selles nišis valitseb defitsiit.

„Meie kogemused näitavad, et muutuvates oludes tuleb eeskätt kuulata inimeste vajadusi ja nendest ootustest lähtuvalt oma strateegiat kohandada,” selgitas Vokk. “Tänane ostja on oma otsust pikalt kaalunud. Tal on välja kujunenud tugevam arusaam, millised on korteri ostmisega kaasnevad reaalsed kulutused. Ostjad on kohanemas Euribori kasvu ja inflatsiooniga. Nad oskavad täpsemini analüüsida ja hinnata nii ostetava kodu tulevikuväärtust kui ka sellega kaasnevaid kulusid. Seetõttu planeeritakse ja otsustatakse oma tehinguid väga põhjalikult.”

Vokk tõi välja neli tähtsaimat argumenti, mille põhjal otsustavad inimesed endale uue korteri osta.

“Esiteks – ostetav korter peab olema valmis, mitte paberil. Ebakindlal turul on see suur eelis ja ka defitsiit,” selgitas Vokk. “Teiseks – hea asukoht. Eelistatakse kinnisvara, mille väärtus ajas kasvab. Tallinnas näiteks kesklinn, Põhja-Tallinn, Haabersti ning Tallinna lähistel Viimsi. Kolmandaks – ehituskvaliteet ja energiasäästlikud lahendused, mis hoiavad kodu madalatel kuludel ka pärast esimest uues kodus elatud aastat. Neljandaks – uue korteriga kaasnev lisandväärtus. Näiteks on arendaja poolt sinna välja ehitatud köök või kompenseeritakse uuele omanikule kõik esimese aasta kodukulud, mis hinnatundliku ostja jaoks on väga oluline.“

Kokku müüs Endover detsembris 1128 ruutmeetrit elukondlikku- ja ärikinnisvara. Kõige populaarsemaks osutusid kolmetoalised korterid, mille keskmine suurus oli 58,3 ruutmeetrit. Keskmine müüdud korteri hind oli 270 539 eurot ning ruutmeetrihind 4855 eurot. Suurim müüdud korter oli 96 ja väikseim 32 ruutmeetri suurune. Kõrgema hinnaga korteri müüs Endover Viimsi Rivieras, ja seda hinnaga 498 785 eurot. Kõrgeim müüdud äripinna hind oli 3838 eurot ruutmeetri kohta.

Endover on enam kui 25-aastase kogemusega Eesti kinnisvaraarendaja. Ettevõtte portfellist leiab 70 hoonet ja 2840 korterit kogupinnaga 368 000 ruutmeetrit.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi