Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teeb teisipäeval teatavaks oma komisjoni koosseisu – kuigi nädalavahetus kubises kuulujuttudest ja spekulatsioonidest, on praegu endiselt kõige tõenäolisem, et Eesti volinikku Kadri Simsonit ootab energeetikaga seotud portfell, vahendab BNS.
Möödunud nädalal jõudis mõjukasse väljaandesse Politico volinike ametikohtade jaotus, kus Simsonit soovitakse energeetikavoliniku positsioonile. Mida päev lähemale homsele, seda rohkem lisandub sellele uusi spekulatsioone. Nädalavahetusel levis juba uus tabel, kus Simsonile on jäänud arengukoostöö portfell. Sellele lisandus väljaandes Euractiv veel täiendus, et kas arengukoostöö või hoopis digitaalse ühisturu portfell.
Simson ise on kiivalt hoidunud spekulatsioone kommenteerimast. Aga võib eeldada, et ta ise ikkagi teab, mida von der Leyen on talle lubanud. Ja väga tõenäoliselt on see siiski energeetikavoliniku koht, kirjutab Postimees.
Sellises turbulentses olukorras peab Simson juba tegema ka tema otsustada jäävaid olulisi valikuid eesotsas sellega, kes hakkab juhtima tema kabinetti. Siin oli eelmise nädala lõpus kõik veel sama segane nagu portfellide jaotusega komisjonis. Kahe väga tugeva valiku vahel olnud Simson võib avastada end olukorrast, kus tal pole kumbagi. Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Henrik Hololei on suure kogemusega ja kõrgeimal positsioonil Eesti euroametnik. Ta on tihedas läbikäimises Brüsseli tippametnikega ning tunneb eurosüsteemi läbi ja lõhki. Postimehe andmetel andis ta juba mõnda aega tagasi Kadri Simsonile nõu võtta kabinetti juhtima Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Federica Mogherini kabinetiülem itaallane Stefano Grassi. Mõjukal kohal olnud itaallasel on Euroopa Liidu asju tundvate allikate kinnitusel väga lai kontaktivõrk, mis võiks Simsonile kasuks tulla.
Samas nüüd, kui Simsonit võiks oodata energeetikaga seotud voliniku koht, võib itaallasest kabinetijuht olla takistuseks. Nimelt on Euroopa Liidu energeetikavaldkonnale väga oluline USA, kus Mogherinile ja sealtkaudu tema võitluskaaslastele ei vaadata eriti hästi.
Simsoni teisele nõuandjale, Eesti eelmisele eurovolinikule Andrus Ansipile on aga tähtis probleem just see, et Grassi on itaallane. Ansip on ka avalikult teinud mõjutustööd selles suunas, et Simson valiks endale kabinetiülemaks kindlasti eestlase. «Oleks suur viga, kui Eesti voliniku kabinetiülem ei oleks eestlane,» ütles Ansip eelmisel nädalal Tallinnas Euroopa Liidu teemalisel foorumil esinedes. «Kui Eestil ei ole oma kabinetiülemat, siis ühel otsustustasandil Eesti inimene puudub ja puudub vastav vaatenurk. Sellest Eesti kindlasti võita ei saa,» selgitas ta ERR-ile.
Ansip ei ole seni öelnud avalikult välja ühtegi nime, kes on tema soosik Simsoni kabinetiülemaks, aga teadjamad on Postimehele öelnud, et see on Ansipi enda kabineti liikmena töötanud Vivian Loonela, keda hinnatakse Euroopa Liidu struktuurides väga kõrgelt.
Ansipi seisukoha kasuks astus välja ka Siim Kallas, samuti endine volinik, kes ütles Kuku raadiole, et kui kabinetiülem pole eestlane, jääb üks kanal puudu. «Ma arvan, et oleks ränk viga (mitte võtta eestlast – toimetus). Muidugi, iga komisjoni liige annab vande, et ta ei võta oma asukohariigist seletusi, aga kui kabinetiülem on eestlane, siis ta ühe silmaga vaatab, mis Eestis toimub, ja on koduste asjadega kursis,» ütles Kallas.
Kuigi mõlemad soovitajad, nii Hololei kui ka Ansip peavad nõu andes mõistagi silmas ka enda huvi, on Simson jäänud juba mõneks ajaks kaaluma nende kahe vahele. Soovitused on väga erinevad, kuid mõlemal on head argumendid enda nõu kasuks.