Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsur hinnangul on inimesed vaatamata jätkuvale töötasude kasvule ja kõrgele hõivatuse tasemele muutunud oma tarbimiskäitumises ettevaatlikumaks.

See lubab Vitsur arvates omakorda eeldada, et ka eelolevatel kuudel võib hinnatõus jääda enam-vähem samale tasemele kui praegu. “Kuid seda loomulikult üksnes siis, kui olukord maailma kütuseturul stabiilseks jääb,” ütles presidendi majandusnõunik BNS-ile.

Septembris langes tarbijahinnaindeks võrreldes augustiga 0,2 protsenti ning tõusis eelmise aastaga võrreldes 2,2 protsenti. Seejuures olid kaubad 1,4 protsenti ja teenused 3,5 protsenti kallimad kui 2018. aasta septembris, teatas statistikaamet esmaspäeval.

Vitsuri hinnangul oli september ootustele vastav kuu. “Hindade kasv on raugenud. Hinnad on stabiliseerunud nii aasta arvestuses kui ka võrdluses eelmise kuuga. Muutused ei olnud suured ega ootamatud. Septembris on toit tavaliselt ikka odavam kui augustis ja ka transport odavneb või kallineb reeglina kütusega enam-vähem samas rütmis,” rääkis ta.

Samas selgitas presidendi majandusnõunik, et ka stabiliseerunud hindadega maailmas on alati kaks olulist kaubagruppi, mis võivad käituda üsnagi erinevalt ülejäänutest – need on toit ja kütused. Vitsur tõi seejuures positiivsena esile selle, et toiduainete- ja kütusehinnad liikusid möödunud kuul erinevas suunas.

“Toidu 3,2 protsendi suurune kallinemine, seega ka väljaspool kodu söömise kallinemine, oli just see, mis hinnatõusu septembris võrdluses möödunud aastaga kahest protsendist kõrgemal hoidis ja transpordi kallinemine vaid 0,7 protsendi võrra see, mis hinnaindeksil 2,2 protsendist kõrgemale ei lasknud tõusta,” tõdes presidendi majandusnõunik ja lisas, et teistes olulisemates kaubagruppides ei paisa enam tõusuruumi olevat.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi