Alanud nädala jooksul peab valitsus otsustama, las Lavly Perling jätkab riigi peaprokurörina või mitte, see aga tähendab, et seni Perlingu jätkamist pooldavad Keskerakond ja Isamaa peavad jõudma kokkueppele Perlingu jätkamisele vastu oleva Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE), vahendab BNS.
Probleem Perlingu jätkamisega on valitsuses tasasel tulel keenud juba valimistest alates, ent jõuab just sel nädalal kriitilisse punkti. Nimelt on Perlingu viimane tööpäev 31. oktoobril. Kui kolmikliit tema ametis jätkamises või väljavahetamises konsensusele ei jõua ega lähe teised kaks ka EKRE tahte vastu, on Eesti kümne päeva pärast peaprokurörita. Võimalik, et kuni järgmiste valimisteni. Kuigi seaduse järgi pidanuks valitsusele peaprokuröri kandidaadi esitama valdkonna eest vastutav justiitsminister Raivo Aeg Isamaast, käib mäng nüüd kõrgelt üle tema pea.
Isamaa ja Keskerakond seisavad juba mõnda aega Perlingu jätkamise poolt. EKRE liidrid Mart ja Martin Helme seevastu ei ole mingil juhul nõus praeguse peaprokuröri lepingut pikendama, sest süüdistavad teda liiga lähedastes seostes kapoga ning kehvas töös rahapesu uurimisel. Rääkimata sellest, et juba alates valimiste-eelsest ajast on Perling kehastanud Helmete kõnepruugis süvariiki.
«Täna ei ole toetust [Perlingule] väljendanud veel EKRE ja niikaua, kuni nad seda läbirääkimiste käigus ei väljenda, ei ole [mul] mõtet esitada seda ka valitsusse,» põhjendas Aeg, miks pole ühtki sammu astutud. «Valitsuses kehtib teatavasti konsensuse põhimõte, kui just peaminister ei otsusta teisiti. Mul pole infot, et ta kuidagi teistsugust menetlusvormi tahaks pakkuda,» kommenteeris Aeg võimalust, et Isamaa ja Keskerakond võiksid Perlingu lepingu kahekesi ära pikendada.
Kuna peaminister Ratas sõidab järgmisel nädalal visiidile Ameerika Ühendriikidesse, on järgmised viis päeva ainus aken valitsuse peretüli ära lahendamiseks. Ratasele on olukord väga ebameeldiv. Alles see oli, kui ta pidi EKRE juhte sarnasel viisil kuue silma all ümber rääkima. Toona oli küsimus selles, kas Eesti ühineb Euroopa Liidu eesmärgiga saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Ratase tahe jäi 3. oktoobril lõpuks peale, ent on kahtlane, kas ja mis hinnaga oleks EKRE sel korral nõus oma punastes joontes järele andma.
Õli viskas pühapäeval tulle rahandusminister Martin Helme (EKRE). Äsja USA-st visiidilt naasnud Helme teatas sotsiaalmeedias, et kohtus Londonis Putini Venemaa rahapesu ühe ohvri, ärimees Bill Browderiga. «Pärast meie kohtumist olen veendunum kui enne, et vajame verevahetust prokuratuuris,» andis Helme algavatele läbirääkimistele kammertooni.
Valitsusel on nüüd kolm valikut. Teoreetiliselt võivad Ratas ja Seeder otsustada, et määravad Perlingu ametisse EKRE toetuseta. See mõjuks aga hävitavalt koalitsiooni sisekliimale ja tekiks oht valitsuse laialiminekuks, mida Ratas iga hinna eest väldib. «Kindlasti peaksid koalitsioonipartnerid langetama otsuse riigi peaprokuröri kohta valitsuses ühiselt,» toonitas Ratas lakoonilises vastuses, vahendab BNS.
Teine võimalus on, et Keskerakond ja Isamaa annavad EKRE survele järele ja leiavad Perlingu asemele teise kandidaadi. Tõsi – ükski koalitsioonipartner pole suutnud sellist tänini välja pakkuda. Samuti on ebaloogiline, et kaks valitsuspartnerit kolmanda tahte ees painduda tahaks. Kolmas võimalus on juriidiline trikk. Selle kasuks otsustades ei otsusta valitsus peaprokuröri asjas mitte midagi. Perlingu ametiaeg saab läbi, justiitsminister Aeg võib ta valitsuselt küsimata nimetada riigiprokuröriks peaprokuröri ülesannetes.
BNS andmetel ongi Aeg Perlinguga võimalikust asendaja positsioonist rääkinud, ent pole saanud viimaselt ei nõusoleku ega keeldumise kinnitust. Võib aimata, et ka Perlingule on olukord delikaatne – kui ta pakkumisest loobub, on Helmed saanud oma tahtmise tema enda abil. Kaalukam mure on aga see, et väljavaade pikaks ajaks peaprokurörita jääda on Eesti riigile kahjulik. «See on üks variant, aga see ei ole kellegi eelistus. Kui te küsite, mis edasi saab, siis ma ei oska öelda,» tunnistas Aeg.