NATO on mures tuumakandevõimeliste raketikomplekside Iskander Kaliningradi oblastisse paigutamise pärast, ütles USA diplomaat  Rose Gottemoeller, kes lahkus äsja NATO asepeasekretäri ametist.

“Iskanderi taolised raketid suudavad kanda nii tava- kui tuumalõhkepead ja juba asuvad seal, kust võivad tabada NATO sihtmärke,” ütles Gottemoeller ajalehele Kommersant usutluses, mis ilmus esmaspäeval.

“Ja need on kiiremadki kui Tomahawkid. Nii et NATO on selle küsimuse pärast mures,” rõhutas diplomaat.

Ta väljendas kahetsust, et Venemaa ei teavita NATO-t kunagi õppustest, nagu näeb ette Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Viini usalduse ja julgeoleku tugevdamise dokument.

“Meil oli hea meel Vene-NATO nõukogus toimunud Venemaa oodatavate õppuste teabetunnist. See oli kasulik, kuigi kõige kasulikumaks peame Viini usalduse ja julgeoleku tugevdamise dokumendis ette nähtud usalduse ja läbipaistvuse meetmeid,” ütles Gottemoeller.

“Kuid Venemaa ei teavita meid selle mehhanismi raames õppustest eales, sest väidetavalt ei ületa õppustel osalejate arv kunagi 13 000. Minu kolmeaastase ametiaja jooksul korraldas Venemaa mitu suurõppust, kuid ei teavitanud Viini dokumendi alusel neist ühestki,” rõhutas diplomaat.

Küsimusele, kas NATO lubab Venemaal taas suurendada oma esindust oma peakorteri juures, kus töötanud diplomaadid saadeti välja pärast endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamist Salisburys, kostis Gottemoeller: “Mulle teeb see küsimus nalja, sest kui me küsime oma Vene vestluskaaslastelt, millal Venemaa saadab NATO juurde oma uue alalise esindaja, kuuleme vastuseks, et siin ei toimu midagi ja saadikut saata ei ole mõtet.”

“Mis mõtet on siis suurendada esindust?” küsis diplomaat.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi