Rakvere abilinnapea Andres Jaadla kutsus appi kultuuripsühholoog Linnar Priimägi, et uuendada linna kuvandit, kuig töölepinguni siiski ei jõutud, vahendab BNS.
Kui Rakvere abilinnapeaks tõusis Andres Jaadla, otsustas ta oma vastutusvaldkonnas ehk turismi edendamises ja müügitegevuses kohe härjal sarvist haarata. “Olemasolev pilt on väga kurb,” lausus Jaadla.
Põhjus nõnda öelda on seotud asjaoluga, et linn on viimase kolme aasta jooksul turismiobjektidesse tublisti raha pannud, kuid raha üksi rattaid juba käima ei pane. “Vallimäe keskusele ja Pikale tänavale oleme suunanud suurusjärgus seitse miljonit. Kui tulumaks on 12 miljonit, siis kolmveerandi aasta tulumaksu oleme pannud turismitaristutesse. Aga üritusi, mis toimuks Rakveres, on vähe,” sõnas Jaadla.
Muu hulgas võttis ta ette linna kuvandid, imagoloogia ja tunnuslaused. “Meil on juba aastate taha jääv kuvand – väge täis. Iseenesest see töötab,” nentis Jaadla. See on meeldejääv, omaks on selle võtnud kohalikud ja kaugem rahvas.
Kultuurilisel kreisilinna kontseptsioonil pole abilinnapea hinnangul ka midagi viga, aga ka see on tehtud juba ligi kümme aastat tagasi. Küsimus oli, kas need vanad sõnumid Rakvere puhul töötavad või vajavad värsket pilku.
Mõtete vahetamiseks otsustas abilinnapea pöörduda kuvandiloojate poole. Mõeldi reklaami- ja turundusagentuuridele, kuid kõneisikuna kerkis üles üks kindel nimi. “Linnar Priimägi. Erudiidina on ta väljendanud suhteliselt julgelt ja avatult oma mõtteid,” nentis abilinnapea.
Tuttavad ollakse Jaadla linnapeaaegadest, ideid on põrgatatud ka “Tallinn kultuuripealinnaks” kohtumistel. “Otsustasime temaga pidada eelläbirääkimisi. Temalt oleksime saanud sisendi, mida peaksime linnas tegema ja võiksime muuta,” ütles Jaadla.
Priimägi võttis asja tõsiselt, pealinlasena sõnastas ta kohe, kuidas Rakvere teda kõnetab, miks on linn eriline. Jaadla sõnul ütles imagoloog, et linnal peab olema meeldejääv sümbol või teema. “Ta soovitas kaardistada, mis see 2020. aastal on. Tal oli teaduspõhine ja süvalähenemine. Tema mõtteis oli ainest, tundus, et ta võiks meile abiks olla põnevate ja omanäoliste täiendustega senistele kontseptsioonidele,” rääkis Jaadla.
Juba oldi lepingule alla kirjutamas, aga siis saabus eriolukord. “Vaadates, mis juhtus turismisektoriga koroona tõttu, tõmbasime enda tegevustes stoppi,” ütles Jaadla.
Käsi mainekujundajaga ei löödud. Abilinnapea tunnistas, et oma rolli mängisid ka Priimägi mõtteavaldused raadiosaates valitsuse tegemiste ja tegemata jätmiste kohta eriolukorras. Enda sõnutsi psüühilises pinges olnud professor väljendas end nii julgelt, et hiljem avalikult ja alandlikult öeldut kahetses.
Jaadla sõnul vajab linn peale koroonat teistsugust lähenemist ja esialgu vaadatakse, kuidas elu edasi läheb. “Pigem me Linnar Priimägiga lepingut ei sõlmi,” ütles Jaadla.