Egiptus ähvardab peatada rahuleppe Iisraeliga, kui too saadab väed tiheda asustusega Gaza sektori piirilinna Rafah’sse, ütlesid Egiptuse ametnikud ja Lääne diplomaat pühapäeval.
Ähvardus peatada ligi pool sajandit piirkonnas stabiilsuse tugisambaks olnud Camp Davidi lepped on seotud Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu otsusega saata palestiina äärmusrühmituse Hamas võitmiseks väed Rafah’ linna Egiptuse piiril.
Hamasi ja Iisraeli vahel 7. oktoobril puhkenud sõja jooksul on ligikaudu pool Gaza sektori 2,4 miljonist elanikust põgenenud viimase pelgupaigana Rafah’sse, kus elatakse piiri ääres laiuvates telklaagrites. Egiptus kardab, et Iisraeli pealetungi korral tulevad sajad tuhanded palestiinlased üle piiri ja neid ei lubata enam koju tagasi.
Abiorganisatsioonid hoiatavad, et maavägede operatsioon Rafah’s toob kaas senisest veel rängema humanitaarkatastroofi.
Netanyahu lubas usutluses ABC Newsile, et Iisrael tagab kõigile sõja eest Rafah’sse pagenud palestiinlastele ohutu lahkmise võimaluse.
Tema sõnul võivad inimesed minna põhja, kus on “küllalt alasid”, mille Iisraeli väed on puhastanud. Iisrael töötab välja detailse ümberasustamise plaani, kinnitas ta.
Iisrael on aga mitu kuud kestnud rünnakutes Gaza põhjaosa puruks pommitanud, sektori keskosas ja lõunas Khan Younise linnas käivad endiselt lahingud.
Maismaaoperatsioon Rafah’s võib tuua kaasa ka piiriületuspunkti sulgemise ja nii ei jõua palestiinlasteni enam hädavajalik toidu- ja meditsiiniabi.
Kolm anonüümsust soovinud ametnikku kinnitasid Egiptuse ähvardust rahuleppest taganeda. Rafah’ pealetungi tõsiste tagajärgede eest on hoiatanud ka Katar, Saudi Araabia ja teised riigid.
“Iisreli pealetung Rafah’le viib kirjeldamatu humanitaarkatastroofini ja tõsiste pingeteni Egiptusega,” ütles Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell X-is.
Iisrael ja Egiptus pidasid maha viis sõda, enne kui 1970. aastate lõpus sõlmiti toonase USA presidendi Jimmy Carteri vahendusel Camp Davidi lepped.
Muu hulgas sätestab lepe vägede paigutuse mõlemal pool piiri.
Egiptus on oma piiri Gazaga kõvasti kindlustanud, sel on viie kilomeetri laiune puhvertsoon ja betoonmüür, mis ulatub sügavale maa alla.
Egiptus kardab siiski, et kui piirist suudetakse läbi tungida, ei ole sõjaväel enam võimalik peatada palestiinlaste tulva Siinai poolsaarele.