Alates järgmisest aastast saavad emakakaelavähi vastu tasuta vaktsineerida vaid 12-aastased tüdrukud. 13–14-aastastel tüdrukutel on riikliku immuniseerimiskava raames võimalik end vaktsineerida kooliõe juures kuni jõuluvaheajani. Peale seda maksab vähivastane vaktsineerimine juba vähemalt 300 eurot.
Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki Euroopa kõrgeim. Naiste seas üht levinumat vähivormi on võimalik ennetada HPV vaktsiiniga, mis tagab tõhusaima kaitse, kui vaktsineerimine viiakse läbi enne võimalikku viirusega kokkupuudet. Seetõttu on Eesti riiklikus immuniseerimiskavas alates eelmisest aastast tütarlaste vaktsineerimine, mida viivad läbi kooli tervishoiutöötajad.
Sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid juhatuse liikme Valentina Hazinskaja sõnul on enne alaealiste vaktsineerimist vajalik lapsevanema kirjalik nõusolek. “Vaktsineerimisskeem koosneb alla 15-aastastele kahest vaktsiinidoosist, mille vahele peab jääma kuus kuni 13 kuud. Need lapsevanemad, kelle tütred on vanuses 13-14, peaksid oma nõusoleku kooliõele andma kindlasti võimalikult ruttu, et vaktsineerimise saaks läbi viia veel enne jõuluvaheaja algust,” soovitas Hazinskaja. Hiljem vaktsineerides maksab üks doos vaktsiini umbes 130 eurot, millele lisanduvad protseduuri tasud ning alates 15. eluaastast on vajalik isegi mitte kaks vaid kolm doosi.
HPV vaktsiin on parima teaduslikult tõestatud viis kaitsta tütarlapsi HPV ja sellest põhjustatud vähi eest. Alates 2018. aasta algusest on riikliku immuniseerimiskava raames Tallinna Koolitervishoiu kooliõed vaktsineerinud 60 protsenti 2003-2005 aastal sündinud tütarlastest. Paraku ei andnud umbes kolmandik vanematest luba laste vähivastaseks vaktsineerimiseks.
2006. aastal sündinud tütarlastest oli aasta alguse seisuga vaktsineeritud 45 protsenti ning selle näitaja tõstmise nimel tulebki käesoleva aasta lõpuni pingutada.