Balti riikides juulis läbiviidud SEB Baltic Business Outlook (BBO) uuring näitas, et Eesti ettevõtetest 23 protsenti on kriisile reageerinud eeskätt palgakärbetega.

Samas näiteks erinevalt Läti ettevõtetest, on Eesti ettevõtted proovinud töökohti säilitada. Leedu ettevõtted proovisid samas vältida nii koondamisi kui ka palgakärpeid, olles kõige agaramad riigipoolsete palgakompensatsiooni meetmete kasutamisel, teatas SEB.

BBO uuring näitas, et Eesti ettevõtetest 23 protsenti tegi kriisiajal palgakärpeid, mida on rohkem võrreldes Läti 21 protsendiga ja Leedu 16 protsendiga. Samas võib uuringutulemustest järeldada, et Läti ettevõtted otsustasid hoopis koondamiste kasuks, sest koguni 26 protsenti küsitlusele vastanud Läti ettevõtetest kinnitas, et kärbivad töötajate arvu samas kui Eestis ja Leedus oli vastav näitaja kõigest 18 protsenti.

Nii koondamiste kui ka palgakärbete osas jäid Leedu ettevõtted naabritega võrreldes pigem konservatiivseteks ning seda ilmselt seetõttu, et maksimaalselt üritati ära kasutada riigi poolt pakutavaid toetusmeetmeid.

Koguni rohkem kui veerand Leedu ettevõtetest kinnitas, et kasutasid palgakärbete ja koondamiste vältimiseks abimeetmeid samas kui Eestis tegi seda vaid 15 protsenti ning Lätis kõigest 8 protsenti ettevõtetest.

“Keskmise brutopalga kasv pidurdus teises kvartalis järsult ning enim pihta saanud harudes nagu majutus ja toitlustus nägime ka palkade langust. Kuigi inimlikult on see kindlasti raske, siis võrreldes koondamisega on selline lahendus kindlasti parem,” ütles SEB Panga juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Ta lisas, et pank näeb juba praegu märke majanduse taastumisest ja ettevõtted, kes on suutnud töötajaskonna säilitada, on siin selgelt paremas stardipositsioonis.

Koroonakriisi mõjusid analüüsiv SEB uuring toimus selle aasta juulis ning kokku vastas 2566 ettevõtet, neist Eestist 1133, Leedust 1001 ning Lätist 432. Üle 90 protsendi küsitluses osalenud ettevõtetes oli kuni 50 töötajat ning enamus neist olid kuni 10 töötajaga ettevõtted.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi