Riigikantselei digi-innovatsiooni nõuniku Marten Kaevatsi sõnul ei piisa Eesti digitaalses arengus enam tiigrihüppe metafoorist, vaid suurte hüpete asemel on vaja pidevat kiiret arengut.
Kaevats rääkis advokaadibüroo Tark ja Postimehe aasta majanduskonverentsil “Uus majandusmudel”, et Eestis on globaalsete andmegigantide ehk näiteks Facebooki ja Google’iga võrreldes üks parimaid digitaalse hajusarhitektuuriga süsteeme. “Meil on maailma parim hajusarhitektuur, kus pole Suurt Venda,” sõnas ta.
Kaevatsi sõnul tuleks praeguse tehnoloogilise arengu juures seada riigi poolt prioriteediks sellise kohanemisvõimelise arhitektuuri ehitamine ja süsteemi loomine, mida saab ajaga kaasas käies kiiresti muuta. “See ei pea olema ainult tehnoloogia, ainult kliima. Me suudame teha kohanemisvõimelist arhitektuuri,” märkis ta.
“Seda me ka digivaates Eestis teeme. Meil on olnud hajusarhitektuur, see mida me nimetame x-teeks, kui me näeme seda andmete hulka kiiresti kasvamas, muutmist väga jõuliselt, siis peame vaatama seda veidi teistmoodi,” märkis ta.
Igapäevaste muudatuste hulk on Kaevatsi sõnul praegusel ajal liiga kiire, mistõttu ei saa praegusel lineaarsel viisil jätkata. Eesti on tema sõnul aga siiski tehnoloogiamuutustega hästi hakkama saanud ning olemas on kompetents sellega toime tulemiseks. “Meie teadmine ja oskus kogukonnaehitusest on see, mis meid edasi viib,” lisas Kaevats.
Kaevatsi hinnangul on aegunud ka metafoorid, mida me kasutame tehnoloogilise arengu kirjeldamiseks. “Palun ärme kasuta enam tiigrihüppe metafoori, see on aegunud. Me ei saa enam liikuda üksikute hüpetega. See tiiger peab selgeks õppima uued tantsusammud,” sõnas ta. “See pole üksikute hüpete küsimus, see on valitsemisarhitektuuri küsimus.”