Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul on Venemaa mõju Eesti majandusele viimase kuue aastaga vähenenud, idanaaber on Eestile praegu suuruselt alles 12. kaubanduspartner.

“Teatavasti läks Venemaa majandus 2014. aastal langusesse, rubla kurss tegi läbi järsu kukkumise ning koos sellega vähenes Venemaa nõudlus. Samuti kehtestati Venemaale erinevad sanktsioonid, millele ta ka omadega vastas. See kõik mõjutas oluliselt majandussuhteid meie idanaabriga,” teatas Mertsina.

Eestist Venemaale suunatud kaupade ja teenuste osakaal koguekspordis on sel aastal küll veidi paranenud, 2,6 protsendini, kuid see on oluliselt madalam 2013. aasta tasemest, mile see oli 7,8 protsenti.

“Impordi osakaal on küll vahepealsete aastatega teinud läbi mõningased tõusud ja langused, kuid oli selle aasta esimesel poolel umbes samal tasemel nagu 2013. aastal,” märkis Mertsina.

“Eestist Venemaale tehtud otseinvesteeringud on viimasel paaril aastal suurenenud, kuid nende osakaal kogu välismaale tehtud otseinvesteeringutest ja Eesti sisemajanduse koguproduktist (SKP) – vastavalt 3 protsenti ja 3,8 protsenti – on väiksemad, kuid 2013. aastal,” lisas ökonomist.

Samuti ei ulatu Venemaa turistide arv ega nende osakaal kõikidest Eestit külastavatest turistidest selle tasemeni nagu 5-6 aastat tagasi.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi