Päästeamet paneb kõikidele südamele, et kindlasti tuleb kontrollida suitsuanduri eluiga, sest õnnetusest annab märku ainult töökorras andur.

Eelmisel aastal tehtud uuring näitas, et 92 protsendil eluruumides on suitsuandur paigaldatud ning 83 protsenti elanikest peab suitsuandurit väga oluliseks. Kahjuks on aga tekkimas uus murekoht – üha sagedamini tuvastatakse tulekahjupaikades suitsuandureid, mis polnud töökorras.

„Suitsuandurite eluiga on olenevalt tootjast ja hinnast 3-10 aastat ning seejärel tema töövõime väheneb või kaob. Seega need inimesed, kes on oma koju suitsuanduri aastaid tagasi paigaldanud, peaksid üle vaatama, kas on vajalik ehk andur välja vahetada. Selleks, et olla anduri töökorras olekus kindel, tuleb see laest alla võtta ning kontrollida seadme tagaküljel olevat infot. Seal on kirjas suitsuanduri eluiga. Kui andur on aegunud või kui tagaküljel pole aegumise aega kirjas, tuleb seade kindlasti välja vahetada,“ ütles päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juht Tagne Tähe.

Ta selgitas, et ka pealtnäha korralik suitsuandur võib olla oma elu ära elanud. „Isegi siis, kui aegunud suitsuandur teeb testnupule vajutades häält, ei tähenda see, et andur on päriselt töökorras. Aegunud andur võib küll näida töökorras, kuid tema elektrooniline sisu vananeb ning seetõttu ei saa olla kindel tema töövõimes,“ lisas Tähe.

Näiteks kaotab andur aja jooksul tundlikkust ega avasta seetõttu tulekahjut nii kiiresti kui uus andur.

“Kui asute suitsuandurit välja vahetama, tasub järgida seadmega kaasas olevaid juhiseid, mis tagavad perele ohutuse. Suitsuandur tuleb paigaldada magamistoa ees asuva toa, koridori või esiku lakke – seal avastab andur kõigist eluruumi osadest alguse saanud tulekahju ning hoiatab magajaid. Lisakaitse saamiseks tasub andur paigalda ka magamistuppa ja ülejäänud tubadesse. Mitmekorruselises majas tasub paigalda lisakaitseks vähemalt üks suitsuandur igale korrusele. Köögis või vannitoas võib suitsuandur aurude tõttu anda häiret ka siis, kui tulekahjut pole – seetõttu ei ole mõtet sinna suitsuandureid paigaldada. Avatud köögiga ruumis tuleb andur paigalda elutoapoolsesse osasse,” soovitavad päästjad.

Suitsuandur muutus Eestis kohustuslikuks 2009. aasta 1. juulil. Päästeamet soovitab kontrollida anduri töökorras olekut testnupule vajutades vähemalt kord kuus. Aegunud või rikkis suitsuandur tuleb kindlasti välja vahetada.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi