Koertel, kes elavad aktiivselt, teevad sporti ja töötavad, on sageli teistsugused toitumisnõuded kui tavalistel kaaslase koertel. Milline koeratoit sobib neile kõige paremini ja kuidas me teame, kas meie koer on piisavalt aktiivne, et seda vajada?

Miks valida toitu vastavalt aktiivsuse tasemele?

Koertel, kes veedavad palju aega liikvel – jooksevad palju, valvavad, teevad koerasporti – või on lihtsalt kõrge temperamendiga, mis ei võimalda neil liiga kaua ühes kohas viibida, on suurem kalorivajadus kui eakatel või rahulikel koertel – diivanikartulitel. Siis on oluline valida koeratoit fera.ee-est, mis vastab sellele nõudlusele – valgu- ja rasvarikas. See tagab, et teie koer elab heas vormis.

Suurem energiavajadus on eriti oluline sportlikele koertele – kes treenivad igapäevaselt sellistes spordialades nagu agility, koera kelgutamine, flyball või kross – siin on kindlasti vaja kohandada toitu koera aktiivse eluviisiga ja lisaks sellele planeerida toidulisandeid, mis hoolitsevad koera tervise – eriti liigeste – eest. Siiski on oluline meeles pidada, et see kehtib ka harrastusspordi – mitte ainult profisportlaste – kohta. Kui veedame oma koeraga iga päev aktiivset aega – joostes, matkates või treenides – vajab ta tõenäoliselt ka spordikoera dieeti.

Samamoodi peaks töökoerte toitumine olema energiasäästlikum – need koerad teevad lisaks füüsilisele tööle sageli ka vaimset tööd, mis samuti energiat põletab. Töökoerte gruppi kuuluvad muu hulgas valvekoerad või koerapäästjad.

Spetsiaalsed koeratoit aktiivsetele koertele – mille poolest erinevad need tavalistest toitudest?

Lemmikloomapoes leidub üha rohkem füüsiliselt aktiivsetele ja töötavatele koertele mõeldud toite. Mille poolest need erinevad? Spordikoerte toidud sisaldavad vastavalt rohkem valku ja rasvu (eriti küllastumata oomega-3 ja oomega-6 rasvhappeid) ning täiendavad ühendid on valitud nii, et kaitsta koera raske töö mõjude eest. Selliste toitude tavalised koostisosad on hüaluroonhape, glükosamiin ja kondroitiin – need kaitsevad liigeseid, stimuleerides kollageeni tootmist ja ennetades põletikku. Teine koostisosa, mida me võime leida spordi koeratoit, on L-karnitiin, mis suurendab südame töövõimet ja tugevdab lihaskonda. Sellele lisandub muidugi õige osakaal vitamiine ja mineraalaineid. Vitamiinide puhul on võtmetähtsusega A, C ja E, mis toimivad loomulike antioksüdantidena, mis aeglustavad organismi vananemisprotsessi.

Millal toita aktiivseid koeri?

Söötmise puhul on oluline küsimus söögi ajastus. Pea meeles, et sa ei tohiks koera kindlasti mitte toita vahetult enne suurt füüsilist pingutust või kohe pärast seda – see võib põhjustada väga ohtliku mao väändumise, mis võib sinu lemmikloomale saatuslikuks osutuda. Kõige tavalisem praktika treenerite seas on anda ¼, 1/3 toidust 2-3 tundi enne treeningut ja ülejäänud osa üks või kaks tundi pärast treeningut. Kuid ka vähem aktiivsete koerte puhul on tervislikum jagada päevane toiduportsjon kahte ossa, et mao ei koormataks korraga üle.

Valmis koeratoit või toidulisand?

Valmis koeratoit müüb lemmikloomapood aktiivsele koerale on sageli kõige lihtsam ja ka kõige ohutum lahendus iga omaniku jaoks. Sellise koera suuremad nõudmised muudavad raskeks nende rahuldamise koerale ise toitu koostades. Nagu eespool mainitud – aktiivse koeratoit ei tähenda ainult suuremat kaloraaži, vaid eelkõige õigete toidulisandite valimist – muidugi saab paljudel juhtudel täiendavalt lisada toidulisandeid, mis on koera tervisele ja töökoerte puhul ka nende liigestele kasulikud – kuid see on ülesanne, mille täitmine tuleks kindlasti usaldada koeratoit lastele või konsulteerida loomaarstiga. Et meie koer saaks võimalikult kaua nautida tervist ja head vormi.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi