Valitsus on sunnitud kehtivaid piiranguid pikendama, sest ööpäevas tuvastatud nakatumiste arv on küll väiksemaks muutunud, kuid mitte piisavalt, et seatud eesmärgini jõuda, ütles teisipäeval peaminister Kaja Kallias ETV saates “Esimene stuudio”.
Valitsus tegi teisipäeval põhimõttelise otsuse pikendada seni kehtivaid piiranguid veel kahe nädala võrra. Kallase sõnul on tema soov piiranguid esimesel võimalusel hakata kaotama, kuid praegune olukord seda ei luba.
“Positiivne on see, et nakatumiskordaja on läinud alla ühe. See näitab, et piirangud on toiminud. Aga numbrid ei ole alla tulnud nii kiiresti, kui me oleme lootnud ja seetõttu pikendame piiranguid,” ütles Kallas.
Kallas märkis, et langenud on nakatunutest haiglaravi vajavate inimeste protsent, lisaks on tänu kõrgel tasemel meditsiinisüsteemile haiglaravil olijate suremuse protsent üks Euroopa väiksemaid. Kriisi dünaamilisus ja muutujate paljusus ei luba samas paari positiivse näitaja pealt suuri otsuseid teha.
Samas on valitsusel siiski paigas kindlad sihtarvud, mille korral saab hakata otsustama, kas kehtivad piirangud on otstarbe kaotanud.
“Panna praegu paika väga konkreetset kuupäeva, seda me teha ei saa, Küll aga annan lootust, et kui haiglaravi vajab nelisada inimest, kui nakatumine päevas on 100 000 inimese kohta alla 500, suremus on allapoole minemas, siis me saame leevendustest rääkida,” lausus Kallas.
Kallas ei nõustunud väitega, et jaanuari lõpus tehtud valitsuse otsus ühtlustada piiranguid üle Eesti, kui Harjumaal ja Ida-Virumaal oli nakatumine kiirelt kasvamas, oleks olnud ennatlik või vale otsus. Kallase sõnul oli toonane teadmine otsuste aluseks ning tagantjärele tarkusena otsuseid kritiseerida on lihtne.
Kallase hinnangul reageerisid üle ka need, kes tema väljaütlemise peale, et kui viiruse levik ei peatu, jääb Eesti kogu suveks lukku, hakkasid suve ärakeelamisest rääkima.
“Ma ütlesin seda, mis puudutab piiranguid. Seda kõike, mida me oleme harjunud nautima, kui numbrid jäävad nii kõrgeks, me nautida ei saa. See on lihtsalt faktidele otsa vaatamine,” märkis ta.
“Minu soov ei ole neid piiranguid hoida päevagi rohkem, kui on vältimatult vajalik,” rõhutas Kallas.
Kallase sõnul saab suur mõju leevendusotsustele olema maikuisel üldisel vaktsineerimisel.