Eesti 200 juht Kristina Kallas on seisukohal, et arengukavad annavad küll tööd riigiaparaadile ja ekspertidele, aga inimeste probleemide lahendamise jõudu neis pole.

“Ma olen olnud paljude arengukavade koostamise juures, panustades neisse oma energiat arvates, et see toob muutuse,” kirjutab Kallas sotsiaalmeedias. “Täna ma nii enam ei arva. Arengukavad annavad tööd riigiaparaadile, annavad õigustuse osakondade olemasolule ja vanemekspertide palgale. Kuid inimeste probleemide lahendamise jõudu on neis vähe. Selles ei ole süüdi ametnikud või keegi teine, see on 20 aastaga üles ehitatud riikliku haldussüsteemi loogika, mis on tänaseks jõudnud faasi, kus algne eesmärk on teisenenud ja täna ta peab oma eksistentsi eest seisma.”

“Kui ma seda mõistma hakkasin, tegin otsuse minna poliitikasse, et mõjutada muutusi sealt. Poliitikas nägin ma seda, mida kirjeldab Viktoria Ladõnskaja-Kubits – peamiselt valituks saamise loogikast lähtuvat tegutsemist,” viitas Kallas Ladõnskaja-Kubitsa kolumnile pealkirjaga “100 000 euro eest 10 lehekülge mustandit? Võimu võõrandumine ületab aina uusi absurdikõrgusi”.

“Ma nägin, kuidas kogu oma elu poliitikas toiminud inimesed kalkuleerivad Eesti jaoks oluliste otsuste tegemisel, kas tal tasub seda ettepanekut toetada – kas see toob mulle hääli juurde? Ma ei toeta seda ettepanekut sellepärast, et see on teise erakonna oma, isegi kui see lahendaks ka minu valija probleemid. Miks ma peaks teisele erakonnale toetust näitama. Ma pean jääma oma erakonnale truuks, isegi selle lolluse juures, sest ma tahan saada Lasnamäe esinumbri kohta järgmistel valimistel,” kirjutab Kallas.

“Ei, see ei käi kõigi poliitikute kohta. Meil on ka väga palju oma valdkonna eksperte, kes võitlevad iga hinnaga valituks saamise loogika vastu. Aga see võitlus väsitab iga päevaga aina enam, sest see on süsteemi vastu võitlemine,” selgitab Kallas. “Vestlesin hiljuti ühe hiljutise eksperdist ministriga, kes tunnistas, et kõige väsitavam ministriametis oli mitte ametnikega muutuste juhtimises kokku leppimine ja tegutsemine, vaid poliitikutega kemplemine erakonna huvide ülesuse ja valituks saamise loogika vastu.”

“Meil on vaja muutusi,” märgib Kallas enda postituses. “Selles, kes kandideerivad riigikogusse ja kuidas töötab riigikogu. Selles, kuidas toimivad erakonnad, sealhulgas kuidas ja kes neid rahastab ja kuidas nad valijatele aru annavad. Meil on vaja suurte riiklike ülesannete haldamise süsteemi põhimõttelist muutust, kaugenemist arengukavade loogikast, ja ma usun, et innovatsioon seal on just ametnike kätes, kes tegelikult juba täna näevad ja tahavad neid muutusi.”

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi