Tallink Grupi juhatuse esimehe Paavo Nõgene kinnitusel blokeeris Eesti ametkond erasektori pakutud vaktsineerimisprojekti Talinki laevadel.
4. mail pöördus Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene esmakordselt sotsiaalministeeriumi poole ettepanekuga pakkuda Tallinki süstiklaevadel Star ja Megastar maikuu ja juunikuu kolmel nädalavahetusel Eesti ja Soome vahel reisivatele pendelränduritele võimalust ennast laevareisil koroonaviiruse vastu vaktsineerida. Eelnevalt oli Tallink ettevõtmise võimalusi ja eeldusi arutanud erameditsiinikeskusega Confido ning koos jõutud arusaamisele, et pakutav projekt on laevadel teostatav ja vastaks kõigile nõuetele, kui vaktsineerimise läbiviijaks on tervishoiuasutus ja kvalifitseeritud tervishoiutöötajad. Projekti läbiviimiseks oli aga vajalik riigi nõusolek ning vajalike vaktsiinide eraldamine riiklikust vaktsiinivarust.
Ettepaneku kohaselt oleks projekti raames vaktsineerimisvõimaluse saanud kolmel-neljal nädalavahetusel kokku ligikaudu 4300 Eesti inimest. Tallink oli omalt poolt valmis looma mõlemale laevale kaheks päevas nädalas vastavad tingimused ning välja töötama kellaajalise eelbroneerimise süsteemi konkreetsetele väljumistele, Confido oli valmis tagama tervishoiutöötajad ja vaktsineerimise läbiviimise. Tallinki eesmärgiks oli luua töörändes osalejatele võimalikult sihistatud ja mugav võimalus vaktsineerimiseks ja seeläbi Eesti vaktsineerimisprogrammi kiirendamisele kaasa aitamine.
Esmalt tegi Tallink ettepaneku viia läbi vaktsineerimine kahedoosilise vaktsiiniga, kuid mai keskpaiku, ametkondade enda ettepanekul, muudeti ettepanekut ja liiguti edasi ühedoosilise Jannseni vaktsiini plaaniga.
Tallinki kinnitusel on tänaseks läbirääkimised Eesti riigi ametnikega aga jõudnud suluseisu, hoolimata sellest, et projekti elluviimisele on toetust avaldanud mitmed kõrged riigiametnikud ning antud ettepanek on olnud arutlusel viimased kuu aega kõigis vaktsineerimisprogrammiga lähemalt või kaugemalt seotud ametkondades ja ametiasutustes. Ametlikuks põhjuseks – piisavas koguses vaktsiinide puudumine. Viimases, veel 2. juunil, saadud vastuses kõrgelt riigiametnikult seisis selgelt: “Kui midagi muutub, siis saab teistsuguseid otsuseid teha, kuid kui vaktsiini ei ole, siis ei ole ka midagi süstida.”
“Paraku on nii, et sotsiaalministeeriumi tippjuhtkond ei pidanud vajalikuks prioritiseerida pendelränduritele vaktsineerimise võimaluse loomist, aitamaks kaasa erinevate ministrite, suursaadikute ja teiste valdkondade tippametnike tugevatele jõupingutustele kümneid tuhandeid peresid lahus hoidva Eesti-Soome piiri taasavamisele töörändeks. On üheselt selge, et iga päriselt kaasa aitav meede oli ja on sel teel oluline. Tallink tegi ettepaneku 4.mail ning tahte olemasolul oleks saanud teha valikuid, kuhu saata ühedoosilist vaktsiini ning kuhu kahedoosilist vaktsiini. Sealjuures ka käesoleva nädala alguses oli Eesti riigis tuhandeid doose süstimata Jannsen vaktsiini,” kommenteeris ametnike vastuseisu tõttu läbikukkunud vaktsineerimisprojekti Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene.
Tallink antud tegevuse eest mingit tasu ei küsinud. Pigem seisnes ettevõtte huvi selles, et töörändurid saaks võimalikult lihtsalt ja oma kodusoleku aega kulutamata vaktsineeritud ning antud tegevus annaks Soome valitsusele täiendavat kindlustunnet ning stiimuli pendelrände taastamiseks Eesti ja Soome vahel. Ettepaneku ja tegevuse ajastus oli väga oluline, kuna oli planeeritud aega, mil Soome valitsus oli kohe-kohe võtmas vastu uusi otsuseid reisipiirangute pikendamise või leevendamise osas mai keskpaigas.
See oleks väga teretulnud ettepanek kuna eesti töötajad Soomes ei saa ju koju tulla vaktsineerima .Sel juhul peaks Soome valitsus vöimaldama tasuta kohapeal seda teenust osutama siis ei oleks need “pendelrändajad” ju ohtlikud..