Kiviõli vanade kaevanduskäikude tugede varisemise tõttu haigutab Ida-Virumaal Varinurme külas teineteisest mõnekümne meetri kaugusel kaks varinguauku, millest üks ootab täitmist juba paar aastat ning teine on äsja tekkinud, vahendab BNS.

Varinurme elanik Silver Kriisa, kelle kodu asub poolteise kilomeetri kaugusel Kiviõlist, tundis ühe jalutuskäigu ajal, kuidas maapind vaikselt vajub, ning nägi oma silmaga, kuidas vana kaevanduskäik sisse variseb. See pole aga ainus selline auk piirkonnas: Kriisa võib neid Kiviõli ümbruses ette näidata kümmekond, ühed sügavamad ja suuremad, teised väiksemad. On ka ainult avatud tuulutusšahte, mis pole inimestele ohtlikud, kuid võivad saatuslikuks saada näiteks loomadele.

Varinurmes hiljuti sisselangenud august vaid mõnekümne meetri kaugusel laiutab teinegi auk, mis on seal olnud juba pikka aega. Ka varem on üks auk lahti olnud, ent kuna see oli asustusele lähedal ning oli oht, et lapsed käiku kukuvad, aeti see täis. «Piirasin uue augu lindiga ära, et keegi sisse ei kukuks,» ütles Kriisa, kelle sõnul pole inimesi seni auku kukkunud, küll aga on varasematesse aukudesse vajunud paaril korral traktorirattad.

Kaks auku asuvad elumajast umbes poolesaja meetri kaugusel. Teised augud, mille asukohti Kriisa teab, on tähistamata, kuid ta on valmis nende koordinaadid keskkonnaametile edastama. «Ma kõiki neid märgistada ei julge, sest teinekord võib see tekitada hoopis soovimatut uudishimu,» tõdes ta.

Lüganuse abivallavanem Enno Mägar käis kohapeal auke vaatamas. «Hinnata, millal need tekkisid, on muidugi raske,» tõdes ta, lisades, et ühte auku olid inimesed prügi vedanud ning sealt vaatasid vastu nii vanad ämbrid kui plastpudelid. Mägar lisas, et esimese asjana ei saa nemadki teha muud kui augud märgistada ning otsida siis koos keskkonnaametiga võimalust need sulgeda. «On selge, et me ei saa sinna raskete masinatega peale minna, sest varinguala võib laieneda. Samuti ei ole meil selleks kõigeks kohe raha,» lausus ta, kuid lubas, et asjaga tegeldakse.

Vald investeerib juba vana Kiviõli kaevanduse peahoone lammutamisse. Lammutustööd algavad peagi ning järgmise suve alguseks saab plats siledaks. Mahajäetud lagunev hoone on ohtlik ning selle juures on pääsud ka maa-alustesse käikudesse.

Vanadest sissevajunud kaevanduskäikudest tuleb teavitada keskkonnaametit, kelle ülesanne on need sulgeda. Keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme sõnul on seni iga maapinnavaringuga tegeletud eraldi, hinnates selle ulatust ja korrastamise võimalusi. «Näeme aga, et ükshaaval varingute korrastamine ei ole jätkusuutlik, sest võtab palju aega. Oleme seisukohal, et inimestele ja loomadele ohtu kujutavad varingud tuleb ohutuse tagamiseks võimalikult kiiresti likvideerida,» kinnitas ta.

Selle kitsaskoha lahendamiseks töötab keskkonnaamet koos keskkonnaministeeriumi, tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametiga välja muudatusi, et ühtse projekti alusel oleks võimalik varinguid kiiremini likvideerida.

POSTITA KOMMENTAAR

Palun sisesta kommentaar !
Palun sisesta oma nimi